Elon Musk’ın Adını Kullanan Bitcoin Dolandırıcıları, Kısa Sürede 2 Milyon Dolar Topladı!

Eski bir dolandırıcılığın yeni bir versiyonu, kripto kullanıcılarını kandırmak için ünlülere ait gibi görünen Bitcoin “özel adreslerini” kullanıyor.

ZDNet’in bugün yayınlanan raporuna göre SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’a ait gibi görünen sahte hesaplar, yalnızca son iki ayda 2 milyon doların üzerinde para elde etti.
Söz konusu fonlar, belirli bir kelimeyi içeren Bitcoin adresleri olan “özel adresler” e gönderildi. Örneğin, “2BqpBj3EL0nMUsKYok4abiGhqqNbvraM4F.” şeklindeki adresler.

Bulgular bu hafta başında, siber güvenlik şirketi Adaptiv’in CEO’su araştırmacı Justin Lister’den geldi. Lister, dolandırıcılık için oluşturulmuş özel Bitcoin adresleri hakkında bilgi içeren bir veritabanı olan BitcoinAbuse ile birlikte son iki ay boyunca adresleri harmanladı.

Lister, Nisan ayı sonundan bu yana 201’in üzerinde Bitcoin’in, 66 adrese gönderildiğini tespit etti. ZDNet, bu Bitcoin adreslerinin çoğunun YouTube canlı yayınları üzerinden paylaşıldığını tespit etti.

Yüksek getiri vaatleriyle videolar, görüntüleyenleri Bitcoin’lerini göndermeye ikna edecek nitelikte. Sadece Elon Musk’un onayı bile fonlarını göndermelerini sağlamak için yeterli. ZDNet, Bill Gates ve Mark Zuckerberg için benzer dolandırıcılıklar yaşandığını tespit etti. Bu dolandırıcılıklar da YouTube’un dışına yayıldı; raporda benzer dolandırıcılıkların Twitter, Facebook, Instagram ve TikTok’ta ortaya çıktığı tespit edildi.

Ünlülerin isminin kullanıldığı kripto dolandırıcılıklarının yeni bir şey olmadığını belirtmeliyiz, her zaman başta verdiğimiz örnekteki gibi özel adresleri de içermiyor. Dolandırıcılar, futbol yöneticisi Sir Alex Ferguson ve aktris Kate Winslet gibi çok çeşitli ünlünün de ismini kullandı.

Bu noktada yatırımcıların çok dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.