Elon Musk ve Tesla’ya Dogecoin (DOGE) Davası!

0
Elon Musk ve Tesla'ya Dogecoin (DOGE) Davası!
  • Tesla yöneticisi, kendisinin ve firmalarının Dogecoin’in tanıtımındaki rolleri nedeniyle 258 milyar dolarlık bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Elon Musk ve Tesla’yı çevreleyen herhangi bir olumlu eylemin genellikle her zaman Dogecoin’in fiyatını neredeyse anında artırdığı topluluk tarafından yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Ancak yakın zamanda yaşanan ve topluluğu şaşırtan bir gelişmeye göre, bir ABD vatandaşı Elon Musk ve şirketleri Tesla ve SpaceX’i Dogecoin ile ilgili bir dolandırıcılığa karışmakla suçluyor.

Bir Bloomberg raporuna göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir vatandaş, Elon Musk ve şirketleri Tesla ve SpaceX’e karşı bir dava açtı. İddianamede saldırgan; teknoloji patronu Musk’ın Dogecoin’in geniş çapta benimsenmesine yardımcı olduğu iddia edilen bir Pyramid Scheme’e/Saadet Zinciri’ne dahil olduğunu iddia ederek 258 milyar dolarlık bir tazminat talep etti. Dava dosyası, bahsedilen isimlerin “Dogecoin’i desteklemek için bir şantaj planının parçası oldukları” iddialarını öne sürüyordu.

Rehber İçeriği

‘Dogecoin dolandırıcılık”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, raporda, Keith Johnson’ın davanın arkasında olan bir Amerikan vatandaşı olduğundan bahsediliyor. Johnson’ın “sanıkların Dogecoin Kripto Saadet Zinciri tarafından dolandırıldığı” iddia edilirken, yine sanıkların Dogecoin’in değerini şişirmek için yaşa dışı bir şantaj girişimine dahil oldukları iddia edildi.

Perşembe günü Manhattan’daki federal mahkemeye yaptığı şikayette Johnson şunları söyledi:

“Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığı halde davalılar yanlış ve aldatıcı bir şekilde bunun meşru bir yatırım olduğunu iddia ediyor.”

Şikayetçi Keith Johnson, Musk’ın kendisinin Dogecoin’e yatırım yapmasının nedenlerinden biri olduğunu, çünkü Tesla ve SpaceX’in CEO’su ve kurucusunun memecoin’i “hiç bir değeri olmamasına” rağmen gerçek bir yatırım aracı olarak tanıttığını belirtti.

Johnson, New York Manhattan Federal Bölge Mahkemesinde açılan davada, memecoin nedeniyle Nisan 2019’dan bu yana büyük kayıplar yaşayan Dogecoin yatırımcılarını temsil etmeyi planladığını belirtti.

Davacı 258 milyar dolar tazminat talep ediyor.

Johnson’ın şikayet için toplu dava durumunu takip ettiğini ve dünyanın en zengin adamından 258 milyar dolar tazminat istediğini belirtmekte fayda var.

Bloomberg tarafından bugün yayınlanan habere göre, davacı Musk’tan toplam 86 milyar dolar tazminat ve 172 milyar dolar da üçlü tazminat ödemesini talep ediyor.

Ayrıca davacı, diğer insanları birçok yatırımcıya zarar verdiğine inandığı kripto projesinden korumak için Musk’ın popüler memecoin’i tanıtmasının kısıtlanmasını talep ediyor ve Dogecoin trading’inin eyalet ve federal yasalara göre kumar teşkil ettiğinin ilan edilmesini istiyor.

Haberin yazıldığı sırada Musk, kendisi ve şirketi aleyhine açılan davaya henüz cevap vermiş değil.

Dogecoin’in devasa rallisi ve çöküşü

2013 yılında piyasaya sürülen Dogecoin, popüler olarak memecoin olarak adlandırılan bir internet şakası olarak oluşturuldu. İlginç bir şekilde, teknoloji devinin projeye ağırlık vermesinin ardından kripto para birimi giderek popüler hale geldi ve bu da popüler meme coin’in fiyatının muazzam bir şekilde yükselmesine neden oldu.

Yakın zamanda Musk, Tesla ürünlerinin Dogecoin kullanılarak satın alınabileceğini duyurdu ve bu da Dogecoin fiyatınının fırlamasına neden oldu. Ayrıca Dogecoin’in SpaceX ürünlerini satın almak için de çok yakında kullanılmaya başlanacağı da açıklandı.

Dünyanın en zengin adamı, bir DOGE yatırımcısı ve Dogecoin’in bir gün internetin para birimi olacağına inanan girişimci genellikle tweet’lerinde de token’a olan desteğini açık bir şekilde dile getiriyor. Musk’ın tweetleri de neredeyse her zaman Dogecoin için olumlu fiyat hareketi yaşanmasını sağlıyor. Son zamanlarda Musk’ın sosyal medya platformu Twitter’ı satın almaya olan ilgisi, DOGE fiyatı için bir yükseliş trendine neden olmuş ve meme coin’in satın alımına olan ilgiyi de arttırmıştı.

DOGE, ATH’sinden yüzde 92 düştü

Geçen yıl, muazzam bir şekilde düşmesinden önce Dogecoin, yine Elon Musk sayesinde 0,73 dolara kadar yükselmişti. Ancak popüler meme kripto para birimi bu yılın başından bu yana değerinin önemli bir yüzdesini kaybetti ve şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzak işlem görüyor. Yazım sırasında DOGE fiyatı önceki 0,73 dolarlık ATH’sinden yüzde 92,1 düşüşle 0,05 dolardan el değiştiriyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın