El Salvador’dan Sonra Paraguay Da Bitcoin’i Ulusal Para Haline Getirmeyi Düşünüyor

0

Bitcoin, ulusal para olma seviyesine ulaştı. Ülkeler devlet hazinesine BTC’yi dahil etmekle ilgilendiklerini göstermeye başladılar ve El Salvador bunu yapan ilk devlet oldu. Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, haberi Twitter’da duyurdu ve hatta Bitcoin artık ulusal para olacağı için insanların herhangi bir sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalmayacaklarını açıkladı. Başkan ayrıca Twitter profil resmini, Bitcoin kullanıcıları arasında devam eden popüler bir trend olan lazer gözleri içerecek şekilde değiştirdi.

El Salvador Başkanı tarafından yapılan açıklamadan sadece bir gün sonra, Paraguay, Bitcoin ligine katılacağının sinyalini verdi. Ülkeden bir politikacı profil fotoğrafını lazer gözleri içerecek şekilde değiştirdi ve bu hafta Bitcoin’in ulusal para olarak kabul edilmesiyle ilgili büyük bir duyurunun geleceğini iddia etti.

Ülkeler Neden Şu Anda Bitcoin ile İlgileniyor?

2017 boğa koşusu, BTC’nin yalnızca bir internet balonu mu yoksa insanların yatırım yapacağı bir şey mi olduğundan emin olmayan kurumlar kenardan izlediği için büyük ölçüde perakende yatırımcılar tarafından taşnınan bir dönem oldu. 2021 boğa koşusu ise, Bitcoin’in gerçek bir değer deposu olduğunu ve burada kalıcı olduğunu kanıtladı. Bunu fark eden kurumlar, Bitcoin kervanına katıldılar ve hemen ardından halka açık Fortune 500 firmaları kasalarına Bitcoin ekledi.

Bunun dışında El Salvador ve Paraguay gibi ülkeler, Bitcoin’in sansüre dayanıklı para sunduğunu fark etmeye başladılar.

Bu ülkelerin Bitcoin’e geçişinin temel nedeni, ABD dolarının değerinin düşmesidir ki bu kısa vadede ABD için önemli bir endişe olmayabilir çünkü ihtiyaç duydukları kadarını yaratabiliyorlar, ancak diğer birçok küçük ülke büyük zarar görüyor

El Salvador, Microstrategy’ye benzer bir rol oynayabilir ve diğer ülkelerin Bitcoin kervanına katılması için bir domino etkisi başlatabilir. El Salvador başkanı, Bitcoin’in finansal kapsayıcılık sunduğu ve ülke nüfusunun %70’inin bankasız olduğu gerçeği nedeniyle ulusal bir para olarak ülke için bir nimet olacağını belirtti ve durumu şöyle açıkladı:

“El Salvador nüfusunun %70’inin banka hesabı yok ve kayıt dışı ekonomide çalışıyor. Finansal kapsayıcılık yalnızca ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda kredi, tasarruf, yatırım ve güvenli işlemlere erişim sağlayarak ülke ekonomisini büyütmenin bir yoludur.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın