Mayıs 16, 2022

El Salvador’dan Bitcoin Toplantısı, 44 Ülke Katılacak!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele açıkladığı yeni haberde 44 farklı ülkenin temsilcilerini ağırlayacağını duyurdu. Yapılacak olan görüşmelerde ülkede finansal katılım, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, ülkede Bitcoin kullanımına ilişkin faydaların tartışılacağı duyuruldu.

“Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finansal otoriteler (toplamda 44 ülke) mali etkiler, dijital ekonomi, bankasız bankacılık görüşmek üzere El Salvador buluşacak, Bitcoin kullanımı ve ülkemizde sağladığı yararlar tartışma konusu olacak.”

Etkinliğe katılması beklenen ülkeler arasında Paraguay Merkez Bankası, Uganda Bankası, Angola Ulusal Bankası, Haiti Cumhuriyet Bankası, Madagaskar Merkez Bankası, Gine Cumhuriyeti Merkez Bankası, Esvatini Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı yer alıyor.

Bukele ayrıca Kenya Sacco Dernekleri Düzenleme Kurumu (SASRA), Ruanda Ulusal Bankası, Kosta Rika Mali Kuruluşları Genel Müdürlüğü, Pakistan Devlet Bankası ve El Salvador Merkez Bankası’nın da toplantıya katılacağını belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerin dikkat çektiği toplantı, çoğu katılımcının gelişmiş ekonomiler ve borç veren kurumlar tarafından dışlanmış hisseden ülkelerin mali durumlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek bu harekete övgüde bulunmasıyla pek çok kişiyi şaşırttı.

Listede Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) görünmezken bu durum birçok kişi tarafından oldukça şaşırtıcı görüldü . Son zamanlarda CAR, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ikinci ülke oldu ve IMF de dahil olmak üzere çeşitli çevrelerden sert eleştiriler aldı.

Artan enflasyonla boğuşan Arjantin de listede bulunmayan bir başka ülke. Ülke, borç veren kurumlardan kredi alma olanaklarına erişimde sorunlarla karşı karşıya kaldığına dair raporlarla, kripto para birimi duruşu konusunda IMF ile kendi sorunları yaşadı.

Bununla birlikte, bu, birçok hükümetin Bitcoin’le ilgili gerçekleştireceği şimdiye kadarki en büyük kripto etkinliği olacak. El Salvador, 12 yıl sonra Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu ve ikinci ülke sadece sekiz ay sonra geldi. Şimdi, finansal etkiler ve Bitcoin’i benimsemenin yararlarını tartışmaya odaklanacak toplantıdan sonra daha kaç ülkenin daha kervana katılacağını göreceğiz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.