Ekonomist Steve Moore’dan Bitcoin Yorumu: Dolar İçin Tehdit Oluşturuyor

0

Ekonomist Steve Moore, Bitcoin gibi kripto varlıkların dolar için bir tehdit olduğunu ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) göre avantajları olduğunu söyledi.

Kitco News’e verdiği yakın tarihli bir röportajda konuşan Moore, ABD dolarının yaşamı boyunca rezerv para statüsünü kaybetmeyeceğini düşünse de, kriptonun bu statü için bir tehdit olduğuna inanıyor.

“Ancak dolar için gerçek bir tehdidin – ve hoş bir tehdidin – Bitcoin ve diğerleri gibi bu kripto para birimleri olduğunu düşünüyorum. Bence [kripto para birimleri] burada kalacak. Bu inanılmaz derecede olumlu bir şey çünkü dünya ekonomisini yönetiyormuş gibi hisseden merkez bankacıları üzerinde disiplin etkisi yaratacak.” 

ABD hükümetinin kriptoyu düzenlemedeki rolü hakkındaki düşünceleri sorulduğunda Moore, hükümetin Bitcoin konusunda muhtemelen daha sert bir tavır alacağını iddia ediyor.

“Çünkü korkuyorlar. Devlet yetkilileri ne istiyor? Kontrol. Bitcoin gibi bu şeyleri kontrol edemezler… İşte bu yüzden özgürlüğü ve serbestiği seviyorsanız, bu tür alternatif para birimlerinden yana olmalısınız.” 

Moore ayrıca, kripto paranın hükümetin harcama faaliyetlerini izlemesini istemeyen tüketiciler için CBDC’lere uygun bir alternatif sunduğuna inanıyor.

“Hükümetin paranızı nasıl harcadığınızı bilmesini istemiyor olmanız bir suçlu olduğunuz anlamına gelmez… Bir birey olarak mahremiyetimi hükümetten istememin çok meşru nedenleri var. İşte bu noktada diğer kripto para birimleri devreye giriyor ve potansiyel olarak bu dijital merkez bankası para birimleriyle rekabet edecekleri yer tam da burası.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın