Mart 2, 2022

Efsanevi Yatırımcı, Rus Rublesindeki Krizi Değerlendirdi: “Bitcoin İçin Yükseliş İşareti”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, kripto piyasası muazzam bir satış baskısına maruz kaldı; ancak o zamandan beri, amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin, iki haftanın en yüksek seviyesi olan 44.000 doların üzerinde çıkarak toparlandı.

CNBC’den Squawk Box programına konuşan milyarder yatırımcı Bill Miller, Bitcoin’in uluslararası huzursuzluk dönemlerinde güvenli liman varlığı olarak hizmet etme potansiyelini tartıştı. Amerikalı yatırımcı, Rusya’nın, enflasyonla mücadele etmek için neden Bitcoin’e başvurabileceğini açıkladı:

“Rusya’nın 640 milyar dolar rezervinin %16’sı dolar, %32’sinin euro cinsinden. Rezervlerinin neredeyse %50’si, kendilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından kontrol edilen para birimlerinde bulunuyor. Rusya’nın bakış açısına göre bu, harika bir konum değil. Altında %22 oranında rezervleri var ve rezervlerinin diğer ülkelerin kontrol edemediği tek kısmı bu.”

Bitcoin fiyatını analiz eden Miller, Rusya’yı çevreleyen mevcut jeopolitik durumun “Bitcoin için yükseliş” işareti olduğuna inanıyor ve bunu “benzersiz” olarak tanımlıyor:

“Eğer rezerv olmayan bir para birimine sahip bir ülkeyseniz (yaklaşık 100 tane var), başka ülkelerin size zarar veremeyeceği, enflasyondan etkilenmeyen veya daha büyük miktarlarda üretilmeyen başka bir şey düşünebilirsiniz. Bu yüzden bu durumun özellikle Bitcoin için çok bullish (boğa-yükseliş işareti) olduğunu düşünüyorum.”

Bu haftanın başlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rublenin ABD doları karşısında tarihi bir düşük seviyeye ulaşmasının ardından üst düzey ekonomik danışmanlarıyla kriz toplantısı yapmaya karar verdi.

28 Şubat’ta Rus merkez bankası, rublenin rekor düşüşünün ardından, Rusya merkez bankası, faiz oranlarında önemli bir artış içeren acil önlemler uyguladı. Bu doğrultuda Rusya Merkez Bankası, 1050 baz puan artışla politika faizini yüzde 9.5’ten yüzde 20’ye çıkardı.

Rusya’nın ulusal para birimi Ruble-Bitcoin’in (RUB/BTC) düşüşünün bir sonucu olarak, hacimler 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı; Bununla birlikte, kripto pazarındaki Ukrayna Grivnası hacmi de ciddi şekilde etkilendiği için rekor seviyelere ulaştı.

CoinMarketCap verilerine göre şu anda Bitcoin, son 24 saatte %1.99 artışla 44.273 dolardan işlem görüyor ve 839 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Finbold


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.