eBay, Stripe Ve Visa, Facebook’un Libra Projesinden Neden Ayrıldı?

0

Facebook ilk kez kendi kripto para projesini duyurduğundan beri çok ses getirdi. Uzunca bir süre konuşuldu ve öyle de olmaya devam ediyor.

Facebook’un kendi kripto parası Libra’ya karşı, başından beri insanların tereddütleri vardı. Özellikle güvenlik konusundaki endişeler kafalarda soru işaretlerine sebep oluyordu. Bu soru işaretleriyle birlikte projenin arkasındaki isimler güven oluşturuyordu. Fakat projeden kötü haberler gelmeye başladı. Söz konusu büyük isimler tek tek projeden ayrıldıklarını açıkladılar. Peki ayrılma sebepleri tam olarak neydi?

İlk ayrılık haberi PayPal’dan gelmişti. Regülasyonlarla ilgili sebeplerden ötürü çekildiğini açıklamıştı. Her şey aslında PayPal’ın ayrılmasından sonra başladı.

eBay’den de ayrılma haberi geldi ve konuyla ilgili bir eBay yetkilisi, Financial Times’a açıklamada bulundu. Söz konusu açıklama şu şekilde:

“Libra’nın vizyonuna büyük saygı duymakla birlikte eBay kurucu üye olarak devam etmeme kararı aldı. Şu anda müşterilerimiz için eBay tarafından yönetilen ödeme sistemlerine kullanıma sunmaya odaklandık.”

Ardından projeden ayrılan Stripe için yine bir yetkili şunları söyledi:

“Stripe çevrim içi ticareti dünya çapında insanlar için daha erişilebilir kılmayı hedefleyen projeleri destekliyor. Libra da bu potansiyele sahip. İlerlemelerini yakından takip edeceğiz ve daha sonraki bir aşamada Libra Birliği ile çalışmaya açık olacağız.”

Son olarak Visa da şu açıklama bulundu:

“Visa şu anda Libra’da yer almama kararı aldı. Değerlendirmeye devam edeceğiz ve nihai kararımız Libra Birliği’nin gerekli tüm yasal beklentileri tam olarak yerine getirme kabiliyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktörle netleşecek.”

Libra yöneticisi David Marcus projeden ayrılan Visa ve Mastercard için hamlelerinin geçici olduğunu söyledi. Marcus, “baskının yoğun olduğunu (yetersizliği) ve düzenleme netliği olana kadar beklemelerine karar vermelerine saygı duyuyorum” dedi.

Libra projesinde ilk etapta Facebook ve Calibra’nın dışında 28 kurucu üye vardı. Toplamda 5 şirket projeden ayrıldı ve şu an için 23 şirket kaldı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın