E-Ticaret Sitesi Amazon’da Bitcoin İle Alışverişte Türk Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin’in sahipleri artık Lightning Network teknolojisini kullanarak Amazon gibi büyük e-ticaret sitelerinde alışveriş yapma imkanına sahip olabilecekler.

Kripto para ödeme sistemi girişimi olan Moon, bugün Lightning tabanlı herhangi bir cüzdanın artık Moon’un sistem uzantısı aracılığıyla kullanabilme imkanı olabileceğini bildirdi. Moon, bu projeyi Türk risk sermayedarı Murat Aktihanoğlu tarafından kurulan Entrepreneurs Roundtable Accelerator’dan (ERA) aldığı 100,000 dolarlık fon desteği ile hayata geçirdi.

Bu sistem eklenmeden önce de 250 beta kullanıcısı Coinbase gibi borsa hesaplarının tarayıcı uzantılarına bağlanarak e-ticaret sitelerinde kripto paralarla ödeme yapabilmeleri için Moon’u kullandılar bu işlem ise başarı ile sonuçlandı.

CoinDesk’e konuşan Moon CEO’su Ken Gruger şunları ifade etti:

“Uzantılı bir QR kodu açacak ve bir Lightning sertifikasına sahip olacak. Eğer farklı bir nedenlerle QR kod kullanamıyorsanız bu sertifikayla kopyala-yapıştır yapabilir ve favori Lightning cüzdanınızla ödeme yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Cümlelerinin devamında geleneksel finans kurumlarının Amazon satıcılarının, mallarının karşılığını alabilsinler diye arka planda Bitcoin’i gerçek paraya çevirmeye yardımcı olmasıyla ilgili bilgi vermekten kaçındı. Kruger, doğrudan veya dolaylı Bitcoin kabul etmenin bir önemi olmaksızın 2020 yılına kadar bu sistemlerin tüm e-ticaret sitelerinde çalışmasını umduğunu dile getirdi. Bu cümlelerden anladığımız kadarıyla Amazon’un kendisi hiç bir şekilde Bitcoin’e karışmıyor.

Sistemin tam nasıl işlediği hakkında konuşan Kruger, sistemlerinde doğrudan bir satıcı entegrasyonunun olmadığını, Moon’un ödeme kanallarını da yönettiğini ve ödemelerin gönderilmesi için basit bir sistem arayüzü sunduğunu dile getirdi. Visa ve Mastercard ağlarıyla birlikte işlem gördüklerini belirten Kruger, satıcıların her kredi kartı işlemi başına verdikleri değişim ücretlerini de düşürdüklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl New York’ta kurulan Moon, sadece girişimlerine katıkıda bulunan Entrepreneurs Roundtable Accelerator (ERA)’dan aldığı 100,000 dolarlık destek ile 3 kişilik kadrosuyla büyüdü. ERA’nın genel müdürü Murat Aktihanoğlu’na göre bu şirket sağlam kripto girişimlerinden biri ve büyük bir gelecek ifade ediyor.

2019 için gözünü büyükler klübüne diktiğini vurgulayan Kruger, Lightning Network alanındaki diğer topluluklardan yeni şeyler öğrenerek kullanım alanlarındaki sorunları gidermeye ve genel kabulü arttırmaya çalışacaklarını dile getirerek konuşmasını bitirdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.