E-Ticaret Devi Alibaba Tedarik Zincirleri için Blockchain Kullanmayı Düşünüyor

Çin’in e-ticaret devi olan Alibaba Group’un başkan yardımcısı Liu Song, verdiği röportajda, şirketin karmaşık tedarik zincirleri için blockchain teknolojisini kullanmayı düşündüğünü açıkladı.

Song’un açıklaması, Çin’in en büyük devlet gazetesi People’s Daily’nin 6 Mart Çarşamba günü yayınlanan makalesinde göze çarptı. Song, gelecekte, yerel yönetimlerle bağlantı sağlayabilecek kapalı, döngüsel bir ekolojik sistem oluşturmak amacıyla, blockchain sisteminin karmaşık tedarik zincirlerinde uygulanabileceğinin üstünde turdu.

Alibaba ayrıca, brokerlik ve yatırım bankası olan China Galaxy Securities’e verdiği açıklamalara göre, Gümrük Komisyoncuları, uluslararası lojistik ve ticaret finansmanı alanları için de Nesnelerin İnterneti (IoT) ve blockchain gibi teknojiler geliştirmeyi planlıyor. 

Aralık 2018’de Alibaba Group, IoT ve blockchain teknolojilerinin kullanımı ile hizmet platformunun karmaşık tedarik zinciri platformuna yükseltildiğini açıkladı.

Cointelegraph’ın 25 Ekim’de bildirdiği üzere, Alibaba Group’un bulut bilişim sistemi olan Alibaba Cloud, şirket seviyesindeki Blockchain-a Service (BaaS) hizmetlerini Avrupa, Asya, ABD ve Güneydoğu dahil olmak üzere uluslararası pazarlara genişletmeyi hedeflediklerini belirtti. Ekim ayının başlarında, Alibaba Group taraflara yasadışı işlemlerle ilişkili kullanıcı hesaplarını dondurmaları veya durdurmaları ya da blockchain ağına müdahale etmesi için blockchain tabanlı bir sistem için patent başvurusu yapmıştı.

Son zamanlarda, Dünya Ticaret Örgütü, sınır ötesi ticaret finansmanı, lojistik ve taşımacılık da dahil olmak üzere birçok sektör için blockchain sistemlerinin etkinliğine dikkat çeken bir rapor yayınladı.

Kaynak:cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.