Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsası Binance’e Saldırı, 40 Milyon Dolarlık Kayıp Yaşadı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 7 Mayıs’ta büyük bir hack saldırısı yaşadığını açıkladı.

Binance’in açıklamasına göre hackerlar, diğer bilgilerin yanı sıra kullanıcıların 2FA kodu ve API anahtarlarını ele geçirmek için oltalama ve virüs de dahil olmak üzere birçok saldırı taktiği denediler.

Borsa yaptığı açıklamada saldırganların 40 milyon 700 bin dolar değerinde 7000 BTC çaldığını söyledi.

Kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, varlıkların sıcak cüzdanlardan çalındığını ve borsanın toplam Bitcoin deposunun sadece yüzde 2’sini oluşturduğunun altını çizdi. Zhao, Binance’in diğer cüzdanlarının saldırıdan etkilenmediğini vurguladı.

Binance, bir hafta kadar sürecek olan güvenlik incelemesi sırasında para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı. Bununla birlikte kullanıcılar alım satım işlemlerini aktif olarak sürdürebilecek pozisyonlarını düzenleyebilecekler ve sistem aktif olarak çalışacak.

İlk etapta ekibin Bitcoin ağında geri sarma (roll back) işlemi yapmayı düşündüklerini dile getiren Zhao, daha sonra bu planından vazgeçti.

Yatırımcıların paraları güvende

Canlı yayında kendisine sorulan soruları cevaplayan Zhao, yatırımcılarının paralarının güvende olduğunu belirtti. Saldırı sonrasında birçok kişiden yardım teklifi aldıklarını söyleyen Zhao, zararı karşılayabilecekleri miktarda paralarının bulunduğunun söyledi.

Binance, 2018 yılında bu tarz durumlarla karşı karşıya kaldıklarında acil durum sigortası olarak SAFU adıyla bir fon oluşturmuştu. Borsa, işlem ücretlerinin yalnızca yüzde 10’unu bu fon için ayırmakta.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.