Dünya Gelecekte Hangi Parayı Kullanacak?

Dünya Gelecekte Hangi Parayı Kullanacak?

Dünya değişiyor… Bu değişim hem giderek artıyor hem de gelişiyor… Teknoloji artık herkesin anlayacağı bir yapıdan çıkarak akıl almaz yerlere gidiyor. Hollywood filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz sahneler, gerçek yaşamda görülmeye başlıyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain teknolojisi, 3 boyutlu yazıcılar, drone derken meslekler de değişiyor…

M.Ö 9000’lerde para birimi formatında çiftlik hayvanları takasta kullanılıyordu. Ama içinde bulunduğumuz döneme ulaşmak için değişime kimse engel olamadı. Paranın tarihi sürecine baktığımızda ilk akla gelen elbette Lidyalılardır. Tarihteki ilk para darp yöntemiyle basıldı. Bu nedenle şu an var olan para basma yerlerine verilen isim de darphane. Peki darp yöntemi nedir? Lidyalılar, bir kalıp üstüne konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirmişler. Bu kalıba da çekiç ile vurarak darp yöntemiyle tarihin ilk parasını basmışlar. Peki ilk banknot ne zaman basıldı?

İlk kağıt para aslında senet olarak ortaya çıktı. Sonrasında bu senetler kağıt paralara dönüştü. Avrupa kıtasında ise ilk olarak 1661 yılında İsveç’te basılmıştır.

Bu değişim sürecinde önce kredi kartları sonra bankamatikler girdi hayatımıza. İsveç’in 1661’de Avrupa’da kağıt parayı ilk kullanıma sokan ülke olarak bilindiğini söyledik. Aynı İsveç , 2021 yılında kendi dijital para birimini oluşturacak, 2023 yılında ise dünyada nakit ödemeyi tamamen kaldıran ilk ülke olacak. Değişim de ulaştığımız son nokta bu. Artık kripto paralar hayatımızda. Gerçek olarak adlandırılmayan sanal paralar.

Sanal paralar gündemimize gireli çok da uzun bir süre olmadı ancak şimdiden geleceğin parası olarak adlandırılıyorlar. Artık insanların çoğu bir şekilde de olsa kripto paraya aşina. Bir insan Dünya’yla iletişimini kesmediğini varsayarsak eğer mutlaka kripto, bitcoin kelimelerini duymuştur. Artık çok daha popüler.

Dünya teknolojik devrimlerini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Kripto paralarda bu devrimin önemli bir parçası. Bununla beraber kripto paralarının geleceği konusunda şimdiden ortaya atılan bir çok teori var. Teorilerin gerçekleşme ihtimali bir kenara biz de kripto paraların geleceğin parası olduğu görüşündeyiz. Daha şimdiden blockchain teknolojisi devrim niteliğinde bir çok ülke ve kurumsal yapıların takibinde. Özellikle finansal sistemde bankacılık sektöründe köklü değişimler bizi bekliyor.

Kripto paralar, yeni bir yatırım alanı artık. Dolayısıyla gelecek vadettiğini ve akılcı hamlelerle bu paranın işlem gördüğü piyasalarda dikkate değer kazançlar sağlayabileceğinizi söylemek de yanlış olmaz. Ayrıca kripto paralar gerçek paraya karşın birçok avantaja sahip. Öncelikle daha hızlı. Kripto paralar sayesinde para göndermek yada almak için uzun süreler beklemek zorunda değiliz. Bununla beraber kripto paralarda zaman ve mekan kısıtlaması yok. Sanal olmayan paralar gibi yanımızda taşıma durumumuz yok. Böylece daha güvenli.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.