Dünya Değişiyor! Çin ve Türkiye Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor!

Dünyada Bitcoin ile başlayan dijital para furyası devam ediyor. Bitcoin’in dünya ekonomisinde önemli değişiklik yapacağı algısı bazı büyük şirketleri harekete geçirmişti. Bu şirketlerin en önemlilerinden biri olan Facebook, Libra projesi ile ses getirmişti. Şirketlerden sonra, devletlerde konuya ilgisini arttırmaya başladı. Çin, yakında çıkaracağı kendi kripto parası ile yankı uyandırırken, Türkiye’de konuyla ilgili hazırlıklara başladı.

Dijitalleşen dünyada para da giderek teknolojik bir hal alıyor. Devletlerin tekelinde bulunan para giderek değişiyor. Bu değişime bazı ülkeler ayak uydururken bazıları ise karşı çıkıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti konuyla ilgili büyük bir adım atarak dijital paralarının piyasaya çıkmasının yakın olduğunu belirtmişti  Çin Merkez Bankasından yetkili bir ağız Çin’in dijital parasının Facebook’un Librasına benzer olacağını söyledi.

Çin Merkez Bankası ödeme departmanı müdürü Mu, neden kripto para çıkardıklarını şu sözlerle açıkladı. ” Yasal para birimimizi ve parasal egemenliğimizi korumak için böyle bir adım atıyoruz. Kötü günler için ileriye dönük plan yapmamız gerekiyor.” Çin’in dijital parası yetkililerden alınan bilgilere göre 11 Kasım tarihinde piyasaya sürülebilir.

Çin kendi kripto parasını çıkarmakta bu kadar ileriye giderken ülkemizde de konuyla ilgili çalışmalar başladı.  Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma planında geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Planda her zamankinden farklı olarak kripto paralara da yer verildi.

Planda ülkemiz, kendine ait bir kripto paranın piyasaya çıkarılması için hazırlıklara başlayacak. Merkez bankasının kontrolünde piyasaya sürülmesi beklenen kripto para, blockchain tabanlı olacak. Kripto paranın bir çok sektörde kullanılacak şekilde tasarlanması planlanıyor. Aynı zamanda dev projelerde kullanılması da bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen kripto para alım-satım platformlarından Bitci.com Kurucusu ve Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Çağdaş Çağlar, 11 Kalkınma Planı’nda yer alanda yerli dijital para adımının çok önemli olduğunu belirterek “Türkiye’nin blockchain teknolojisinde oyun kurucu ülkelerden biri olması için böyle vizyon belgelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Buna paralel olarak, Borsa İstanbul, TÜSİAD, Takas İstanbul, TÜBİTAK, Hazine Müsteşarlığı gibi kamu merkezli çok sayıda kurumun da bu teknolojiyle ilgili detaylı çalışmalar yaptıkları biliniyor” diye konuştu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.