Dünya Değişiyor! Çin ve Türkiye Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor!

0
939

Dünyada Bitcoin ile başlayan dijital para furyası devam ediyor. Bitcoin’in dünya ekonomisinde önemli değişiklik yapacağı algısı bazı büyük şirketleri harekete geçirmişti. Bu şirketlerin en önemlilerinden biri olan Facebook, Libra projesi ile ses getirmişti. Şirketlerden sonra, devletlerde konuya ilgisini arttırmaya başladı. Çin, yakında çıkaracağı kendi kripto parası ile yankı uyandırırken, Türkiye’de konuyla ilgili hazırlıklara başladı.

Dijitalleşen dünyada para da giderek teknolojik bir hal alıyor. Devletlerin tekelinde bulunan para giderek değişiyor. Bu değişime bazı ülkeler ayak uydururken bazıları ise karşı çıkıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti konuyla ilgili büyük bir adım atarak dijital paralarının piyasaya çıkmasının yakın olduğunu belirtmişti  Çin Merkez Bankasından yetkili bir ağız Çin’in dijital parasının Facebook’un Librasına benzer olacağını söyledi.

Çin Merkez Bankası ödeme departmanı müdürü Mu, neden kripto para çıkardıklarını şu sözlerle açıkladı. ” Yasal para birimimizi ve parasal egemenliğimizi korumak için böyle bir adım atıyoruz. Kötü günler için ileriye dönük plan yapmamız gerekiyor.” Çin’in dijital parası yetkililerden alınan bilgilere göre 11 Kasım tarihinde piyasaya sürülebilir.

Çin kendi kripto parasını çıkarmakta bu kadar ileriye giderken ülkemizde de konuyla ilgili çalışmalar başladı.  Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma planında geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Planda her zamankinden farklı olarak kripto paralara da yer verildi.

Planda ülkemiz, kendine ait bir kripto paranın piyasaya çıkarılması için hazırlıklara başlayacak. Merkez bankasının kontrolünde piyasaya sürülmesi beklenen kripto para, blockchain tabanlı olacak. Kripto paranın bir çok sektörde kullanılacak şekilde tasarlanması planlanıyor. Aynı zamanda dev projelerde kullanılması da bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen kripto para alım-satım platformlarından Bitci.com Kurucusu ve Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Çağdaş Çağlar, 11 Kalkınma Planı’nda yer alanda yerli dijital para adımının çok önemli olduğunu belirterek “Türkiye’nin blockchain teknolojisinde oyun kurucu ülkelerden biri olması için böyle vizyon belgelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Buna paralel olarak, Borsa İstanbul, TÜSİAD, Takas İstanbul, TÜBİTAK, Hazine Müsteşarlığı gibi kamu merkezli çok sayıda kurumun da bu teknolojiyle ilgili detaylı çalışmalar yaptıkları biliniyor” diye konuştu.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın