Dolar’ın Tahtına Sert Darbe!

0

Dolar dünyanın rezerv parası… Dünya ticaretinin 3/2’si dolar ile gerçekleşiyor. Yani dünyanın rezerv parası. Aynı zamanda dolaşımda bulunan doların %70’i Amerika’nın dışında. Yani Amerika’nın en büyük silahı… Yaşanan bir olay Dünya’da doların devrinin sonunu getirebilir. Ayrıntılar haberimizde…

Doların Zehri!

Amerika şüphesiz dünyanın süper gücü. Bu güce en büyük kaynaklardan biri de dolar. Doların dünyada kullanılan çok fazla lakabı var. Bunlardan birisi Benjamin. Çünkü dünyada doları bastıran ilk kişi. Benjamin Franklin’in Philadelphia’da bulunan matbaasında 1739 yılında doğa manzaralı kâğıt dolar basıldı. 1785 yılına gelindiğinde ise dolar resmi olarak ABD’nin para birimi oldu. 1792 tarihinde çıkan bir kararla birlikte dolarlar artık ABD darphanesinde basılmaya başlandı.

Bu sayede dolar Amerika ile beraber büyüdü ve yavaş yavaş dünyanın rezerv parası oldu. Doların rezerv para olmasına karşı dünyada bazı isyanlar oldu. Bu isyanın en ünlüsü ise Irak’ta gerçekleştirildi.

Irak’ın devlet başkanı Saddam Hüseyin yaptığı açıklamada petrol ticaretini Euro ile yapacağını duyurdu. Bununla beraber Saddam Hüseyin’in devleti, işgal edildi çeşitli bahanelerle. Saddam Hüseyin’in başına ise yüklü miktarda dolar ödülü konuldu. Ve Irak’ın lideri bulunarak asıldı…

Bundan daha sonra ise Libya’nın devlet başkanı Kaddafi aynı şeyi vurguladı. Maalesef Kaddafi’nin sonu da pek farklı olmadı.

Dolara Büyük Darbe

Bugüne geldiğimizde ise Rusya’nın lider petrol şirketi Rosneft’in açıklaması aynı vurguyu yapıyor. Rosneft yaptığı açıklamada, petrol satışında bundan sonra Euro para birimini kullanacağını vurguladı.

Bundan önce ticaretinde ABD dolarını kullanan şirket. Bundan sonra ki satış ihalelerinde Euro kullanacak. Bu dünya ticareti için önemli bir olay. Bakalım gelişmeler ne olacak…

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın