Dolar’da Sıcaklık Artıyor! İşte Yükselişin Nedeni

Güne 5.65 seviyesinden başlayan dolar kuru, bu seviyeden yukarıya doğru tırmanmaya devam ediyor. Türkiye saati ile 15:30’da 5.72 seviyesinde seyir halinde olan dolar gün içinde 5.74 seviyelerini test etti. Kurban Bayramı öncesinde dolar kuru 5.45 seviyelerine kadar düşmüştü. Peki, neden artışa geçti? Sorunun cevabı haberimizde.

Dolar Isınmaya Devam Ediyor!

Kurban bayramı öncesinde 5.45 seviyelerine kadar gerileyen dolar piyasalarda herşey normale dönüyor hissi yaratmıştı. Bu düşüş eğilimi uzak kıtadan gelen bir haberle bozuldu. Arjantin’de seçimlerde sürpriz olması piyasalarda dalgalanma yarattı ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybetmeye başladı.

Bu aşamadan sonra küresel piyasalara birde kızışan “Ticaret Savaşları” gerilimi eklenince dolar bir miktar daha yükseldi.

Küresel piyasalarda meydana gelen bu olayların yanı sıra iki gündür 5.50 ile 5.60 seviyeleri arasından çıkan dolar kurunun sebebi başka.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriterini devreye soktu. Hatırlanacağı üzere son toplantıda TCMB Başkanı Murat Uysal “zorunlu karşılık” enstrümanın sık sık kullanılacağını söylemişti.

TCMB’nin yeni kriteri ile kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar zorunlu karşılık oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim sağlayabilecek. Bundan dolayı kredi büyümesi TCMB tarafından belirlenen kriterleri sağlayan bankaya teşvik uygulanmış olacak. Zorunlu karşılık oranlarında kriterleri sağlayamayan bankalar için ise daha önceki oranlar geçerli olacak. Bu uygulamanın kamu bankalarına yarar getirmesi beklenirken kriterleri sağlamayan bankalar daha az faiz geliri elde edecek.

Doların geleceği ile alakalı önemli gelişmeler ise bu hafta yapılması planlanan temmuz ayı toplantı tutanakları ile Powell’ın Jackson Hole kapsamındaki açıklamaları olacak.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump attığı tweetler ile Fed Başkanını baskı altına almaya devam ediyor. Trump attığı tweet ile faizlerin en az yüz puan düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.