Dolarda Düşüş Sürecek Mi? İşte Bütün Detaylar

2

Türkiye saati ile Dolar/TL paritesi 5.46 bandında seyrediyor. Küresel piyasalarda bulunan ABD/Çin gerilimi bütün gelişmekte olan Ülkelerin para birimlerine olumlu yansıdı. Bu havadan TL’de nasibini aldı ve dolar karşısında değer kazanmaya başladı. Peki, kurdaki bu düşüşün sebebi ne? Bu düşüş sürecek mi? Bütün bu soruların cevabı ve konunun detayları haberimizde.

Dolar Kuru Neden Düşüyor?

Küresel piyasalarda meydana gelen sıcak gelişmelerden, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri pozitif etkilendi. Bu nedenle dolar kuru ülkemizde keskin bir düşüşe imza atarak son 4 ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Bu düşüşü ana olarak bir kaç sebebe bağlayabiliriz. Bu sebeblerden en önemlisi küresel piyasalarda meydana gelen sıcak gelişmeler. Bu tüm dünyada paranın riskli varlıklardan çekilerek volatilitesi daha düşük varlıklara aktarılmasını sağladı.

Bunun yanında, bu küresel gelişmelerin bir sebebi olarak petrol de bir düşüş yaşandı ve bu düşüşte TL’nin değer kazanmasına katkıda bulundu.

Dünyada faiz düşürülme trendine geçilmesi, ABD başkanı Donald Trump’ın daha da düşürülmeli demesi ve Merkez bankaları tarafından gevşek para politikalarına geçilmesinin ibareleri piyasaları bir nebze rahatlattı.

Daha local ama TL için güçlendirici birkaç neden daha var. Bunlardan ilki geçtiğimiz günlerde TCMB’nın yaptığı swap İşlemleri. Bu işlemler piyasaya olumlu yansıdı.

Malum önümüz Kurban Bayramı. Bu tip uzun süreli bayramlarda ülkemizde TL’nin talebi artar. Kurban Bayramı’nın bir de yaz tatiline gelmesi ve ülkemizin de bu sene turizmde rakamları yukarıya yükseltmesi diğer destekleyici nedenler arasında sayılabilir.

Dolar kuru düşmeye devam edecek mi?

Dolar kurunda 200 günlük ortalamaya baktığımızda 5.56 ve 5.57 seviyelerini görüyoruz. Bu hafta kapanışın bu seviye altında gerçekleşmesi durumunda 5.40 seviyelerinin altına düşmesi muhtemel gözüküyor. Haftayı, bu ortalamanın üstünde kapatması halinde ise yeniden 5.60 seviyelerine geri dönecektir.

Dolar kuru düşüş eğiliminde ve 5.45, 5.42 önemli seviyeler. Bu seviyelerin altına düşmesi halinde 5.32 seviyesine kadar bir cekilmenin gelmesi muhtemel. Bu haftanın kapanışı en önemli konu geniş açıdan bakıldığında.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın