Dolar’da Arjantin Etkisi Devam Ediyor

Bayram öncesi 5.49 bandında olan dolar kuru, bayramın dördüncü gününe geldiğimiz bu günde, 5.59 bandında olduğu görülüyor. Türkiye piyasalarının bayram nedeniyle kapalı olduğu bu günlerde gelen, yaklaşık on kuruşluk artış herkesi şaşırttı.

Dolarda Arjantin Etkisi Devam Ediyor

Uzak kıtadan gelen haberler ile piyasalar çalkalanmış ve bu çalkantı özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini vurmuştu. Arjantin’de hükümet seçimleri tüm dünya piyasasında hareketliliğe sebeb oldu.

Arjantinin para birimi pezo cuma kapanışta dolar karşısında 46 seviyelerinden işlem görürken, IMF yanlısı neoliberal Macri yerine, kamulaştırma yanlısı ve sol eğilimli eski başkan Kirchner’in kabinesindeki eski bakan Fernandez’in ilk seçimleri domine etmesiyle pezoda değer kaybı yüzde 30’lara yaklaştı. 60 eşiğini aşan kur daha sonra 53’e gevşedi.

Pezoda meydana gelen bu erime, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine de yansırken bir haberde Hong Kong’dan geldi. Hong Kong’da meydana gelen Pekin karşıtı gösteriler yaralı Asya piyasalarına olumlu yansımadı. Hint rupisi beş ayın en düşük seviyesine gerilerken Endonezya rupisi, Tayland bahtı, Güney  Kore wonu da yüzde 0.2 civarı düşüş yaşadı.

Piyasalar görece olarak sert giderken ABD başkanı Donald Trump’dan bir yumuşama geldi. Çin’in mallarına karşı koyulacak gümrük vergilerinde, tarihi 1 Eylül olarak belirleyen ABD yönetimi, bu tarihi 15 Aralığa çekti.

Bu haberle beraber gevşeyen piyasalarda dolar biraz geri çekilme gösterdi. Haberin yazılma saatinde, 5.59 seviyesinde olan doların, yarın piyasaların açılması ile biraz daha düşmesi bekleniyor.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.