Haberler Manşet

Dolar’da Arjantin Etkisi Devam Ediyor

single-image

Bayram öncesi 5.49 bandında olan dolar kuru, bayramın dördüncü gününe geldiğimiz bu günde, 5.59 bandında olduğu görülüyor. Türkiye piyasalarının bayram nedeniyle kapalı olduğu bu günlerde gelen, yaklaşık on kuruşluk artış herkesi şaşırttı.

Dolarda Arjantin Etkisi Devam Ediyor

Uzak kıtadan gelen haberler ile piyasalar çalkalanmış ve bu çalkantı özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini vurmuştu. Arjantin’de hükümet seçimleri tüm dünya piyasasında hareketliliğe sebeb oldu.

Arjantinin para birimi pezo cuma kapanışta dolar karşısında 46 seviyelerinden işlem görürken, IMF yanlısı neoliberal Macri yerine, kamulaştırma yanlısı ve sol eğilimli eski başkan Kirchner’in kabinesindeki eski bakan Fernandez’in ilk seçimleri domine etmesiyle pezoda değer kaybı yüzde 30’lara yaklaştı. 60 eşiğini aşan kur daha sonra 53’e gevşedi.

Pezoda meydana gelen bu erime, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine de yansırken bir haberde Hong Kong’dan geldi. Hong Kong’da meydana gelen Pekin karşıtı gösteriler yaralı Asya piyasalarına olumlu yansımadı. Hint rupisi beş ayın en düşük seviyesine gerilerken Endonezya rupisi, Tayland bahtı, Güney  Kore wonu da yüzde 0.2 civarı düşüş yaşadı.

Piyasalar görece olarak sert giderken ABD başkanı Donald Trump’dan bir yumuşama geldi. Çin’in mallarına karşı koyulacak gümrük vergilerinde, tarihi 1 Eylül olarak belirleyen ABD yönetimi, bu tarihi 15 Aralığa çekti.

Bu haberle beraber gevşeyen piyasalarda dolar biraz geri çekilme gösterdi. Haberin yazılma saatinde, 5.59 seviyesinde olan doların, yarın piyasaların açılması ile biraz daha düşmesi bekleniyor.

 

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz