Dolar, Yuan, Bitcoin Üçgeni

2

Yuan, ABD doları ve Bitcoin arasındaki ilişkiye odaklanalım biraz. Herkesin malumu ABD başkanı Donald Trump göreve geldiğinden beri gümrük duvarları çekmeye çok meyilli bir davranış gösterdi. Bu gümrük duvarları en çok Çin ile ilişkilerin zedenlenmesine sebebiyet verdi. Dünyada yeni bir tamlamanın doğmasına neden olan bu çekişme “Ticaret Savaşları” olarak adlandırıldı.

Ticaret savaşlar ve Yuan’ın düşüşü

ABD ile Çin arasındaki bu ticaret savaşından büyük zararı Çin Halk Cumhuriyeti gördü. Çünkü Amerika, Çin için büyük bir pazardı ve ticaret savaşından genelde müşteri galip çıkar. Nitekim böyle de oldu ve Çin’in güç kaybetmesi para birimi olan Yuan’a yansıdı.

Dolar/Yuan paritesi 2008’den beri en yüksek seviyesine çıktı. Yuan’ın bu denli değer kaybetmesi Dolar/Yuan paritesini 7’nin üzerine çıkardı. Bu çok önemli bir seviye olarak dikkat çekiyor.  Amerikan başkanı Donald Trump’ın attığı tweet’e karşılık yumuşak bir tepki vermeyen Çin ilişkinin biraz daha ısınmasına sebeb oldu. Bu sıcaklık da pariteye yansıdı ve yeni bir rekor geldi.

Krizden beslenen Bitcoin

Bu konuların Bitcoin ile alakası ne? Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralar dünyada altın ve gümüşün oynadığı role doğru gidiyor olabilir. Bu nasil bir rol? Altın, gümüş ve Japon Yeni gibi para ve değerli madenler küresel krizlerde sığınılacak limanlar olurlar. Bitcoin de son zamanlarda bu tip tepkiler vermeye başladı. Bu bakış açısı Bitcoin ve kripto paralar için oldukça olumlu.

Dolar, Yuan ve Bitcoin üçgenin de bu tip senaryolara alışmamız gerekebilir. Henüz böyle bir kanıya varmak için erken olsa da ilk tepkiler gelmeye başladı. Dolar-Yuan çarpışması gibi küresel krizler Bitcoin için bir fırsat olabilir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın