Dolar Sert Düştü! İşte Düşüşün Nedenleri

Dolar dün itibariyle gelen büyüme verisinden sonra TL karşısında bir nebze düşmüştü. Büyüme verisi, beklenenden daha az kötü geldiği için Dolar kuru, dün 5.83 bandından, 5.80 bandına kadar gerilemişti. Bugün açıklanan bir ikinci veri ile beraber dolar kurunda daha sert bir düşüş yaşandı. Bu verilerin yanı sıra piyasalar ABD ile Çin arasında gerçekleşen gerilimi izlemeye devam ediyor. Dolar kurunda gerçekleşen hareketlerin bütün detayları haberimizde…

Dolar Sert Düştü

Dolar kuru dün açıklanan 2. çeyrek rakamlarının ardından sınırlı şekilde geriledi. Beklenen daralma tahmini %2’ydi  gerçekleşen daralma ise %1.5 oldu. Türkiye ekonomisinin beklenenden daha az daralması ile dolar kuru ülkemizde bir nebze geriye çekildi.

Ayrıca, imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi Ağustos ayında 48’e yükseldi. Bu veri geçen yılın Temmuz ayından beri en iyi seviyesinde. Bu verilerin görece olarak iyi gelmesi ile piyasada olumlu bir hava esti. Dün, bu hava ile beraber dolar kuru 5.83 seviyesinden 5.80 seviyesine geriledi.

Bu sabah itibariyle küçük bir yükseliş ile güne başlayan dolar kuru, beklenenden daha düşük gelen enflasyon verisi ile 5.75 seviyesine kadar geriledi. Bu geri çekiliş gün içinde de devam etti. Dolar kuru Türkiye saati ile 17:00’da 5.73 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.