Kasım 12, 2022

Dikkat FTX Hacklendi: Kullanıcılar Ne Yapmalı?

FTX borsasında yaşanan kriz şimdi de potansiyel hack iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Üstelik söz konusu bu iddialar kısmen doğrulandı. İşte bilinen tüm detaylar.

FTX, Telegram aracılığıyla saldırıyı onayladı. Kullanıcıları FTX ile ilişkili tüm uygulamaları silmeye ve web sitesinden tamamen kaçınmaya çağırdı.

Cuma günü geç saatlerde 600 milyon dolardan fazla varlık borsayı terk etti. Bu işlemlerin kim tarafından ve hangi amaçla yapıldığı için henüz bilinmiyor. Fonların aktarıldığı cüzdan adresi, FTX ile bağlantılı bir dizi uluslararası ve ABD merkezli cüzdandan para aldığını ortaya çıkardı. Cüzdan, 9.20 PM ET’den başlayarak iki saatten biraz fazla bir sürede 83.878.63 ETH topladı.

FTX yetkilileri ise bu durumu açıklığa kavuşturdu ve Telegram kanallarında saldırıya uğradıklarını kabul etti. Yetkililer kullanıcıların uygulamalar ve web sitesinden uzak durmasını tavsiye etti.

FTX Borsasının Başı Belada

Blockchain araştırmacıları, transferler hakkında spekülasyon yapmaya başladı. Üstelik, şirketin amacı hakkında sorular sormaya başlayarak işleri daha da kızıştırdı. Bazı araştırmacılar; transferi, harici bir hack söylentileri ortaya çıkmadan önce iflas sürecinin başlangıcı olarak gördüler. İşlemlerin Sam Bankman-Fried‘a yönelik aşağılayıcı notlar ve mesajlar içerdiği de görüldü.

Bazı kullanıcılar ise söz konusu transferlerin hack saldırısı olmadığı görüşünü paylaştı. Sosyal medyada dolaşan bazı iddialar arasında bu transferler FTX kurucusuyla bağlantılı olarak yürütüldüğü iddia edildi.

Nitekim kripto alanında kendini ‘dedektif’ olarak tanımlayan ZachXBT, birçok eski FTX çalışanının bu olayların tanıdık işlemler olmadığını belirttiğini doğruladı. On-chain veriler, Ethereum, Solana ve BSC token’ların FTX’in resmi cüzadnında 1Inch gibi DeFi borsalara aktarıldığını ortaya koydu.

FTX Baş Hukuk Müşaviri Ryne Miller, FTX’in borsalar arasında FTX ile ilgili anormal cüzdan fon hareketlerini araştırdığını açıkladı.

Borsa Sessizliğini Koruyor

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere FTX borsası tüm bu olaylar sonrası sessizliğini korumaya devam etti. Yaşanan gelişmeler arasında “Bölüm 11 İflas Koruması” başvurusu bulunsa da pek bir hareketlilik yok.

FTX cüzdan sahipleri bakiyelerinin 0 dolara düştüğünü bildirdi. Gece yarısına kadar, FTX giriş portalı kapandı ve kullanıcılara her giriş yapmaya çalıştıklarında bir “503 hatası” verdi. Ancak site çevrimiçi kaldı.

“Birden fazla kişi, bu saldırı başlar başlamaz FTX bakiyelerinin artık 0 dolar olduğunu söylüyor. Daha önce dengelerini gösteriyordu ama çekilebilir değildi” yorumunu yaptı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.