Haziran 10, 2022

Dikkat, Bu Ethereum 2.0 Token’ı Sonraki TerraUSD Olabilir!

DeFi platformu Lido’da stake edilen Ethereum’u temsil eden bir token olan Lido Staked Ethereum (stETH), son 24 saat içinde keskin bir şekilde sabit değerini kaybetti.

stETH, son 24 saatte yaklaşık %4 düşüşle 1.695 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise 1.771 dolardan işlem görüyor ancak stETH sabitini kaybetmiş durumda.

Kripto araştırmacısı @SmallCapScience, paylaştığı bir Twitter gönderisinde, token’ın sabitini kaybetmesinin Curve Finance likidite havuzundaki büyük bir dengesizlikten kaynaklandığını belirtti. Havuzdaki dengesizliğin daha da kötüleşerek stETH’de daha fazla kayıplara neden olması ise oldukça olası görünüyor.

Bu dengesizlik, stETH’nin en büyük sahiplerinden biri olan ve tüm varlıklarını 1.5 milyar dolarlık token’ı terk eden büyük kripto trader’ı Alameda tarafından daha da dengesiz hale geldi. Bu, Terra’da yaşanan olaylar gibi fiyatları büyük ölçüde düşürerek daha geniş bir düşüşle sonuçlanmasına neden olabilir.

sETH Sabitini Kaybedebilir

Alameda, DeFi token’ın en büyük yedi sahibinden biri olarak da biliniyordu. Yatırımcının varlıkları terk etmesi sonucunda dengesizlik artabilir ve sabiti tamamen bozabilir.

STETH’nin diğer büyük sahipleri ise risk sermayedarları Jump, Three Arrows ve Andreessen Horowitz dahil olmak üzere LUNA çöküşüne de karışan birkaç kişi olarak ön plana çıkıyor.

Diğer büyük sahipler tarafından, özellikle Curve aracılığıyla yapılan herhangi bir satış, stETH likidite havuzlarında daha fazla dengesizliğe neden olarak fiyatın daha da düşmesine neden olabilir. Bu da, özellikle müşteri fonlarını stETH’ye yatıran platformlar için, ETH için token kullanımını maliyetli bir iş haline getirecektir.

Yaşanacak bu değer kaybı ise daha büyük kayıpları tetikleyerek stETH’nin TerraUSD gibi sert bir değer kaybetmesine neden olabilir.

@SmallCapScience, DeFi platformu Celsius’un da stETH’de 1,5 milyar dolarlık bir pozisyona sahip olduğunu ve müşterilerine yaklaşık 1,2 milyar dolar borç biriktirdiğini kaydetti.

stETH düşmeye devam ederse, Celsius müşteri ödemelerini yerine getiremeyecek konuma gelebilir. Bu durum, Celsius’un sürekli olarak hack’ler, açıklardan yararlanmalar ve Terra çöküşü nedeniyle likit fonlarını kaybettiğini gösteren verilerle daha da kötüleşiyor.

Yatırımcıların pozisyonlarını haftada yaklaşık 50.000 ETH oranında kullanmaya çalıştıkları göz önüne alındığında, firma muhtemelen işlemleri durduracaktır.

Firmanın yerel tokeni CEL, potansiyel senaryoya şimdiden tepki gösteriyor. Token, son 24 saat içinde yaklaşık %20 düşüşle 0,5391 dolardan 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.