Dengeleri Bozacak Olan Endüstri: Uzay Madenciliği

0

Biz Kripto paraları konuşurken, dünyada ekonomiyi derinden sarsacak araştırmalar ve pratikler yapılıyor. Yaşadığımız gezegen olan Dünya’da, bir çok savaş ve kavga oluyor. Bu anlaşmazlıkların ana konusu ise kaynak yetersizliği. Dünyada kıt kaynaklarla, sonsuz insan isteklerini karşılamaya çalışıyoruz. Bu denkleme de iktisat diyoruz. Bu denklem tarih ilerledikçe daha zor bir hal alıyor çünkü insan sayısı artarken, kaynaklar azalıyor. Bu nedenle kavgalar artıyor ve ekosistemimiz bozuluyor. Bu denklemi derinden sarsacak bir fikir çoktan faaliyete geçmeye başladı. Bu faaliyetin adı ise uzay madenciliği. Bugün biraz konumuz dışına çıkarak bu konuyu siz değerli okuyucularımız için ele alacağız.

Asteroitler

Küçük gezegen diye adlandırılan bu uzay nesneleri araştırmanın ana konusu. Dünyamızın etrafında geniş bir asteroit kuşağı var. Mars ile Jüpiter’in arasında. Bu asteroit kuşağı her yıl büyüyor ve kalınlaşıyor. Pek çok asteroidin de dünyaya çok yaklaştığını görüyoruz. Onlara “yakın dünya asteroitleri” diyoruz. Onların yörüngeleri de bizim güneş etrafındaki yörüngemize çok benziyor.

Bu asteroitler dünyamıza aydan daha yakın. Bu yuzden bunlara gidip gelmek aya gitmekten daha az maliyetli. Bu asteroitlerde altın, gümüş, platinyum, kobalt, demir gibi bir çok pahalı element, yüksek miktarda bulunuyor. Bu bilgiyi ise kayan yıldız sanılan meteoritlerden alıyoruz. Dünyamıza giren bu meteroitler uzay ajansları tarafından inceleniyor ve bu bilgileri veriyor.

Peki bu madenlere nasıl erişilecek. Bu konuda ki en büyük sorun mesafe yani harcanılan enerji. Aslında baktığımız zaman uzayda mesafe farklı bir boyut alıyor. Sanılanın aksine uzayda herşey birbirine çok uzak değil. Uzak olan dünyanın yörüngesinden çıkmak. Dünyanın yörüngesinden çıkıldığında yolun yarısı geçilmiş oluyor. Mesela Plüton’u ele alalım. Florida’dan dünyanın yörüngesine kadar kat edilen yolda kullandığımız enerjiyle, yörüngeden Plüton’a gitmek için kullandığımız enerji aynı. Bu yüzden elde edilecek madenlerin yanında, harcanılan enerji yok denilecek kadar az.

Peki, bu işleri kim yapacak.

Dünyada bu işleri yapmak için kurulan şirketler var. Bunlar dünyanın yeni Kristof Kolomb’ları. En önemli ikisi ise Planetary Resources ve Kepler Energy Space Engineering. Bu şirketlerin planları sınırların ötesinde. Şirketler, 3D yazıcı ve gönderecekleri bir robot ile, bir asteroitde üretim merkezi kurmayı hedefliyorlar. Planlarına göre sadece bir asteroitden elde edilecek demir ile dünyada 8 bin katlı bir bina yapılabiliyor.

Son olarak yeni açmış olduğumuz Twitter hesabından bahsetmek istiyoruz. Bu hesapta kripto paraları genel olarak konuşuyor, Bitcoin ve altcoinlerin analizini yapıyoruz. Blockchain ve geleceği de tartışacağımız bu hesabı takip etmenizde büyük yarar olabilir. Hesabımız: Coin Evreni (@CoinEvreni): https://twitter.com/CoinEvreni?s=08 linkteki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın