DeFi Sektörü Yeniden İvme Kazanıyor! İşte Analistlerin Yükseliş Beklediği DeFi Projeleri

0
243

Merkeziyetsiz finans sekötü (DeFi) yeniden ivme kazanıyor gibi görünüyor. En önemli token’larının fiyatında bir düzeltme yaşadıktan ve Toplam Değer Kilitli (TVL) değerinde bir düşüş gördükten sonra DeFi’ın yeniden manşetlerde kendine yer bulduğunu görüyoruz.

Tüm merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen toplam değer, DeFi Pulse’a göre hafta sonu 13.7 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu sayı sektördeki toparlanmayı kanıtlar nitelikte.

Dune Analytics tarafından ortaya konan veriler, DeFi sektöründe farklı protokollerle etkileşimde bulunan kullanıcı sayısında bir patlama olduğunu da gösteriyor. Bu yılın Haziran ayının başından bu yana, kullanıcı sayısı Aralık 2019’a göre %100 artarak 200.000 kullanıcıya ulaştı ve bugün ise bu sayı 898.598 seviyesinde.

Bu önemli büyümeye rağmen kullanıcı sayısının 1 milyona ulaşmadığını söyleyebiliriz. Bu, TVL’de ve ana token’ların performansında hala önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Bu bağlamda kripto analisti Aaron Arnold, önemli bir artış yaşayacağını düşündüğü DeFi protokolleri belirledi. Ayrıca DeFi sektörü için ayı piyasası ilan eden yatırımcıların yanıldığını göstermek için Dune Analytics’ten alınan verileri paylaştı:

“BİR SONRAKİ BÜYÜK ALTCOİN TRENDİNİN HALA DEFİ OLACAĞINI VARSAYMAK İÇİN BURADAYIM. DEFİ HALA BİR BOĞA TRENDİNDE VE TREND SENİN ARKADAŞIN. DEFİ’NİN ÖLDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN HİÇ KİMSEYE DİKKAT ETMEYİN. […]  BİREYSEL OLARAK BAZI PROJELERE BAKABİLİRSİNİZ: COMPOUND YÜKSELİYOR, AAVE YÜKSELİYOR, YAKLAŞIK SON 15 GÜNDÜR SYNTHETİX YÜKSELİYOR. BENCE TÜM BU ÖLÇÜMLERLE, DAHA YÜKSEK FİYATLARA İŞARET EDİYORLAR. BU PROJELERDE HALA 100X ALMANIN MÜMKÜN OLUP OLMADIĞINI BİLMESEM DE 5X, 10X, 20X ALMANIN MÜMKÜN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.  BELKİ 50X, ÇÜNKÜ ÖLÇÜTLERİNE BAKARSANIZ, BUNLARIN HEPSİ YÜKSELİYOR.”

Analiste göre, Dune Analytics’ten gelen veriler Uniswap (UNI), Compound (COMP), Kyber (KNC), Aave (AAVE), yearn.finance (YFI), Maker Dao (MKR) ve Curve (CRV) projelerindeki büyümeye işaret ediyor. Arnold, önemli artış potansiyeline sahip DeFi projeleri olarak özellikle yearn.finance, Synethetix (SNX), Compound ve Aave’yi takip ettiğini belirtti.

Son olarak Arnold, 2021 yılında kurumsal yatırımcıların katılımında bir artış öngörüyor. Analist, borsalardaki ve geleneksel finans alanındaki temaslarının DeFi sektörüne “büyük ilgi” gösterdiğini söylüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın