DeFi İşlem Hacminin %96’sı Ethereum’a Ait!

0
269

DappRadar’ın 3.çeyrek raporu; DeFi alanındaki tüm işlem hacminin Ethereum’a ait olduğunu dile getiriyor.

Özetle bu haberde;

  • DappRadar bu hafta 3. Çeyrek Merkezi Olmayan Finans Ekosistem Raporunu duyurdu.
  • Toplam işlem hacminin %96’sının Ethereum’a ait olduğu ortaya çıktı.
  • Verim tarımı sebebiyle 3.çeyrekte DeFi patladı.

Yeni gelen bir rapora göre; tüm merkezi olmayan finans işlemleri yani DeFi, Ethereum’a dayanıyor.

Merkezi olmayan uygulamaları (dapps) sıralayan ve takip eden bir site olan DappRadar; bu hafta bu yılın üçüncü çeyreğinde DeFi dünyası için işlem hacimlerinin, 2020 tarihinin ikinci çeyreğinden bu yana 113 milyar dolarlık bir artışla 125 dolara nasıl vardığını anlatan bir rapor paylaştı. Toplam işlem hacminin %96’sı Ethereum blok zincirinde gerçekleşti.

Raporun devamında ise; Ethereum’un akıllı sözleşmelerine kilitlenen toplam değerin 10 milyar doları geçtiğini okuduk. Aynı zamanda Uniswap, MakerDAO ve Curve bu duruma öncülük ediyor. Bugün, DeFi akıllı sözleşmelerdeki toplam kilitli tutar miktarı 10,82 milyar dolar olmaktadır. Haziran ayında ise toplam 1 milyar dolardı.

Bu durum; Ethereum blok zincirinin merkezi olmayan finans piyasası hakkında bilgisinin ve hakimiyetinin iyi olduğunu kanıtlar. Diğer blok zincirleri ise hareket etmeye çalışsa dahi hiçbiri bu duruma yaklaşamıyor.

Ethereum Günlük Aktif Cüzdanlar Konusunda Birinci

Ethereum, günlük aktif cüzdanlar söz konusu olduğunda ise %57 oranla bir numaraya yerleşiyor. Tron’un üçüncü çeyrekteki aktif cüzdanları %35’e ulaştı. EOS ise %5’e ulaştı. DappRadar’a göre geçtiğimiz günlerde yaklaşık 17.000 aktif cüzdan mevcuttu.

Raporda, üçüncü çeyrekte Ethereum protokolüne en büyük katkıda bulunanların ve Ethereum’daki günlük aktif cüzdanların %56’sını kaplayanların Uniswap, Sushiswap, Balancer ve Compound olduğu dile getirildi.

EOS protokolü de 3.çeyrekte ivme kazandı. Defibox, Dmd.Finance ve DeFis Networdk 4.300’den fazla günlük aktif cüzdan üretti.

Son olarak DappRadar’ın raporu; verim çiftçiliğinin merkezi olmayan borç verme protokolü Bileşik sayesinde, iyi bir sonuç elde ettiğini ve gerçekten patladığını dile getirdi. Sadece haziran ayının ilk yarısında, Bileşik işlem hacmi 4 milyar dolara ulaştı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın