Dark Web’deki Bitcoin Kullanımı Artıyor

0
369

Bitcoin teknoloji şirketi olan Bitfury’nin yakın tarihli bir raporu, dark web’de gerçekleştirilen Bitcoin etkinliklerinin toplam değerinin yıl boyunca %65, son üç yılda ise %340 arttığını gösteriyor.

Bitcoin’de dark web satıcılarının 87 milyon dolar kazandığı 2017’nin ilk çeyreği ile 2019’un ilk çeyreğini kıyaslarsak Bitcoin’de yapılan 240 milyon dolarlık gelirin keskin bir yükseliş yaşadığını görebiliriz. Bu Bitfury’nin Crystal blockchain analitik platformundan alınan bir bilgi. Forbes’a göre ise, bu sayı bu yıl 384 milyon dolara ulaştı. Kolluk kuvvetlerinin çeşitli başarı ve faaliyetlerine rağmen bu kadar çok olması şaşırtıcı.

Geçen yılki rekorla karşılaştırıldığında, dark web satıcılarının bu yıl aldığı Bitcoin miktarında %25 azalma oldu. Satıcılar 2020 yılının ilk çeyreğinde sadece 47.000 BTC biriktirdiler. Buna rağmen, işlem gören toplam değer artıyor çünkü Bitcoin’in fiyatı yükselişte. Raporda, bu konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Alınan ve gönderilen bitcoin’deki bu düşüşler, dark net kişileri tarafından altcoin kullanımının artan popülaritesinden kaynaklanıyor olabilir.”

Raporda sadece Bitcoin değil, Litecoin ve Monero ödemelerinde de artış olduğu görülüyor. Bitcoin altcoin’lere kıyasla bir miktar pay kaybetse bile, hala dark web üzerindeki hakim para birimi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın