COVID-19 ve Kripto Para Dolandırıcılığı, Finlandiya İlk Sırada

Yasa dışı kripto para gelirleri için popüler olan Finlandiya borsaları, bu unvanını son üç yıldır elinden bırakmıyor.

Blockchain takip sitesi Cipher Trace tarafından yapılan 2020 Baharı kripto para suçları araştırmasına göre, yasa dışı kripto para fonlarının en çok bulunduğu iki ülke Finlandiya ve Rusya olduğu görülüyor. Rapora göre yasa dışı kripto para transferlerinin %12’sinden daha fazlası Finlandiya borsalarında gerçekleşiyor. En çok ise P2P tabanlı Local Bitcoins borsası olarak bildirildi.

Rus borsaları ise yaklaşık %5.3 gibi bir dilimde yer alıyor. Rus borsasında ise Hydra Darknet en çok yasa dışı transferlerin gerçekleştiği platform olarak dikkat çekti.

2020 yılı için gerçekleştirilen araştırma, yılın ilk 5 ayı için yaklaşık 1,36 milyar dolar yasa dışı transferin gerçekleştiğini ortaya çıkarmıştır. Raporda ayrıca COVID-19 nedeniyle gerçekleştirilen dolandırıcılık verileri de bulunuyor. COVID-19 dolandırıcılığı ile yasa dışı kripto paraların ise neredeyse 715 bin kişiden yaklaşık 1 milyar dolar ve 2020 verilerinde büyük bir pay sahibi olduğu görülmektedir. Ayrıca dolandırıcılıkların en çok Bitcoin ile gerçekleştiği bilgisi de var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.