Covid-19 Salgını, İnsanların BTC ve Diğer Kripto Para Birimlerine Bakışını Nasıl Değiştirdi?

0

Mastercard tarafından yapılan son ankette, kripto sektöründe geçen yıl boyunca nelere şüpeyle bakıldığını gösteren rakamlar var. Bitcoin kurumlardan ilgi gördü ve enflasyona karşı bir korunma olarak yatırım yapılacak bir varlık olarak popülerlik kazandı. Bununla birlikte, sektörün tanık olduğu şey, değişim aracı olarak kullanım durumunun yavaş ama istikrarlı büyümesi oldu.

Ankete en az 18 ülkeden 15.000’den fazla kişi katıldı. Avustralya, Hindistan, Tayland, ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, BAE, Mısır, Suudi Arabistan, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika’dan ülke başına 1.000’den fazla katılımcı kaydedildi.

Sonuç? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ankete katılanların %93’ü biyometri, dijital para birimleri ve QR kodları gibi yeni ödemeleri düşündüklerini belirtti.

Mastercard’ın Baş Ürün Sorumlusu Craig Vosburg, bu eğilimin arkasındaki nedeni ele aldı:

“Pandemik, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu talep ettiği seçimi ve esnekliği sağlamak için, kısmen zorunluluktan farklı düşünmemizi sağladı. Yani dünya çapındaki perakendeciler, erişilmesi kolay ve her zaman açık olan bir dizi ödeme çözümü sunmalıdır. İleriye baktığımızda, ticaretin dokusunu şekillendirmek ve dijital ekonominin herkes için çalışmasını sağlamak için hem mağaza içi hem de çevrim içi tüm seçenekleri etkinleştirmeye devam etmeliyiz.”

Anketör, bugünün tüketicilerinin günlük satın alımlar için kripto varlıkları harcayabilmeye giderek daha fazla ilgi gösterdiği gerçeğine kesin olarak işaret etti. O halde, popüler alışveriş devlerinin popüler kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlamasına şaşmamak gerek.

Şirket bununla birlikte: “Kripto para birimlerine – özellikle bitcoin gibi değişken dijital para birimlerine – tüketicinin ilgisi yüksek olsa da, tüketicinin seçimi, korunması ve bunların mevzuata uygunluğunun sağlanması için hala çalışma yapılması gerekmektedir.” yorumunda bulundu.

Anket ayrıca şunları da tespit etti:

  • Ankete katılanların %40’ı gelecek yıl kripto para birimi kullanmayı planladıklarını söyledi
  • Y kuşağı özellikle kripto para birimi tartışmalarına katılıyor ve yarısından fazlası (%67) kripto para birimini kullanmaya bir yıl öncesine göre daha açık olduklarını kabul ediyor.
  • Buna ek olarak, Y kuşağının %77’si kripto para birimi hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilenirken, %75’i daha iyi anlarsa kripto para birimini kullanacaklarını kabul ediyor.

Popüler Kripto platformu Gemini de geçtiğimiz günlerde cinsiyet, yaş, gelir ve konum gibi özelliklerin kripto endüstrisi ile ilişkilerini ve anlayışlarını nasıl etkilediğine dair başka bir anket yayınladı. Bu anket, 18 ila 65 yaşları arasındaki 40.000 dolar veya daha fazla hane halkı gelirine sahip 3.000’den fazla ABD’li yetişkinden veri topladı.

Anket, ortalama bir ABD’li yetişkinin kripto para birimleri hakkındaki genel bilgisi hakkında fikir verdi. Bitcoin neredeyse kripto ile eşanlamlıydı, ancak çok azı diğer kripto paraları duymuştu. Büyük çoğunluk (% 95) Bitcoin’i duymuşken, üçte birinden biraz fazlası Ethereum’u duymuştu. Litecoin, XRP, BNB gibi altcoinler daha da az popülerdi.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın