COVID-19 Aşısı Altın ve Gümüşü Nasıl Etkiler? İşte Ünlü Uzmanın Görüşleri

Piyasa belirsizliğini korurken, yaşanılan satışlarla birlikte pekçok yatırımcı nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda tedirgin. Altın, gümüş ya da dijital paralar ile ilgili şu dönemde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği sorusu gündeme geliyor. Biz de, yardımcı olması adına İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’ın detaylı analizini sizlerle paylaşacağız.

Şant Manukyan bugün “Altın ve Gümüşe Yatırım İçin Doğru Zaman Mı?” isimli bir video paylaştı. İlk olarak hisse senetlerini değerlendiren Manukyan ABD, seçimine kadar satışların devam etmesini bekliyor.

Aşı Piyasada Nasıl Yorumlanacak?

Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi süreciyle karşı karşıyayız. Hatırlarsanız, Covid-19‘un ortaya çıktığı ilk dönem piyasalar büyük bir darbe almıştı. Aynı şekilde aşının da piyasaları etkilemesi bekleniyor. Manukyan’a göre aşı ilk etapta piyasada olumlu bir etki yaratabilir. Yine aşı geldiğinde Nasdaq’ın underperform (piyasa ortalamasının altında değere sahip olmak) etmesini bunun yanında havayolları, cruise, restoranlar, oteller gibi en çok satışa uğrayan sektörlerin hızlı ve sert bir tepki vereceğini düşünüyor. Bunun yanında değerli metaller ile ilgili şunları söyledi:

“Altın’da bir kırılma yaşandı ve aşağı doğru hareket başladı. Buradaki en büyük tehlike aslında 2009 krizi sonrası.”

Manukyan altın ile ilgili 2009 krizine atıfta bulunarak, Fed bilançosu ile altın fiyatının ilişkilendirilmesini eleştirdi ve “Konuyu doların rezerv para birimi olması üzerinden tartışanlar sistemi tam olarak anlayamıyorlar.” eklemesini de yaptı. Tabi bu nokta da kredi koşullarıyla ilgili yapılan bir ankete de değindi ve en basit haliyle bankaların kredi vermek istemediğini dile getirdi, aşağıdaki grafikte bunu görebilirsiniz. Aynı zamanda buna ters olarak kredi alma durumunun krizle birlikte yükselmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Büyük şirketler likidite kaygılarıyla krediye başvuruyorlar ve parayı çekiyorlar. […] Yani bankadan kredi alıyorsunuz ama bunu kullanmıyorsunuz. Çünkü korku içerisindesiniz. Bu ne anlama geliyor? Fed bilançosunu ne kadar büyütürse büyütsün, kredi piyasaya girmediği sürece bir enflasyon durumuyla karşı karşıya olmayacağız.”

Altının 1.800 dolar fiyatına kadar çok önemli bir desteği olmadığını düşünen Manukyan, gümüş içim 21.50 seviyesinin kırılmasının defilatif baskının arttığının göstergesi olabileceğini söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.