CoinShares, Litecoin ETP’yi Piyasaya Sürdü

0

İngiltere merkezli bir dijital varlık yöneticisi olan CoinShares, Salı günü Litecoin tarafından desteklenen yeni borsa yatırım ürününü (ETP) piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

ETP başlangıçta SIX Swiss Exchange’de LITE kodu altında listelenecek. Şirket 2021’de fiziksel olarak desteklenen üçünçü ETP’sini piyasaya sürmüş oldu.

CoinShares Physical Litecoin olarak adlandırılan; LITE ticker sembolü altında listelenen Litecoin ETP’nin her birimi, lansmanda 0.2 LTC (45 dolar) ile desteklenecek. Ve yatırımcılara Litecoin ağının yerel varlığını pasif bir şekilde keşfetme olanağı sağlayacak.

CoinShares, yeni yatırım ürününün başlangıçta İsviçre’nin düzenlenmiş kripto borsası SIX Swiss Exchange’de % 1,50’lik bir temel ücret ile listeleneceğini söyledi. LITE şu anda Bloomberg’de 44,5 dolar açılış fiyatı ile listelenmiş durumda.

Litecoin, büyük bir altcoin ve başlangıçta “Bitcoin’in altınına gümüş” olarak konumlandırılan Bitcoin kod tabanının bir koluydu. Eski Coinbase ve Google mühendisi Charlie Lee tarafından 2011 yılında oluşturulan Litecoin, teknik detaylarda Bitcoin ile neredeyse aynıdır. Sadece daha kısa blok süreleri gibi bazı temel farklılıklar içerir.

Litecoin, Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresine karşılık 2,5 dakikalık bir blok süresini hedefler. Şu anda dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri olan ve 15 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Litecoin, piyasa değerine göre en büyük dokuzuncu coin olarak sıralanıyor.

CoinShares Physical Litecoin, 2021’de CoinShares’in kurumsal düzeydeki ETP platformu CoinShares Physical üzerinde başlatılan üçüncü kripto ETP ürünüdür. Ocak ayında fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin (BTC) ETP’yi platformda piyasaya sürdükten sonra CoinShares, Şubat ayında Ether (ETH) için de benzer bir ürün çıkarmıştı.

CoinShares’in Ürün Müdürü Townsend Lansing: “LITE, 2021’deki Bitcoin ve Ethereum ürün lansmanımızın peşi sıra yükseliyor, aynı şeffaf ve sağlam fiziksel destekli ürün yapısından yararlanacak.” dedi.

Duyuruya göre, CoinShares şu anda yönetim altında 4 milyar doların üzerinde varlığa sahip. Bitcoin’in bu varlıklar içindeki payı ise % 60’ın üzerinde. CoinShares Baş Gelir Sorumlusu Frank Spiteri, “LITE, daha kapsamlı ve çeşitlendirilmiş bir ETP teklifi pazara sunma yolunda bir sonraki adımdır.” dedi.

Kripto ETP endüstrisi Avrupa’da bir hızlı gelişme yaşadı. Mart ayında, Deutsche Borse’un elektronik ticaret platformu ETC Group, 21Shares ve Xetra gibi Avrupalı ETP ihraççıları tarafından ilk Ether tabanlı ETP’lerini piyasaya sürdüklerini duyurdu. Şubat ayında da 21Shares, SIX İsviçre borsasında dünyanın ilk Polkadot ETP’sini başlatmıştı.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın