Nisan 1, 2022

Coinbase CEO’sundan AB’nin Yeni Kripto Yasasına Tepki!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Avrupa Birliği’nin kabul ettiği kripto para cüzdanlarına ilişkin yeni yasanın inovasyon karşıtı, gizlilik karşıtı ve kanun karşıtı bir şey olduğunu belirtti.

AB Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi ve Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi; kripto borsalarının kendi kendine barındırılan (self-hosted) dijital cüzdanları kullanan müşterilerin bilgilerini toplamasını ve göndermesini gerektiren bir teklifi kabul etti.

Twitter hesabında paylaşım yapan Armstrong, borsaların bu kanun hakkında çekimser olduğunu çünkü bu kanunun kripto için bir gözetim rejimi doğuracağını belirtti.

“Parlamento tarafından Fon Transferi Yönetmeliğinin son taslağı, kriptoyu ve kripto sahibi olan her kişiyi FIAT’tan farklı şekilde ele alıyor. Her kripto işlemi (FIAT’ta olduğu gibi sadece 1000 euro eşiğinde olanlar değil) “seyahat kuralına” uygun olacaktır.”

Politikanın kripto kullanıcılarını ve Coinbase başta olmak üzere borsaları nasıl etkileyebileceğine ilişkin görüşlerini de paylaşan Armstrong:

“Kendi kendine barındırılan bir cüzdandan kripto gönderip almadan önce, transfere izin verilmeden önce Coinbase’in müşterimiz olmayan diğer taraf hakkında bilgi toplaması, bilgiyi toplaması ve bu bilgiyi doğrulaması gerekecek.

Ayrıca, kendi kendine barındırılan bir cüzdandan 1.000 Euro veya daha fazla kripto aldığınızda, Coinbase’in sizi yetkililere bildirmesi gerekecektir. Bu işlem veya cüzdan, şüpheli faaliyet belirtisi olmasa bile geçerlidir.”

Armstrong, yeni yasanın AB tarafından benimsenen gizlilik standartlarıyla çeliştiğini belirtti.

“Bu, AB’nin gizlilik yasası ve politikasında küresel bir lider olma yolundaki tüm çalışmalarını ortadan kaldırıyor. Ayrıca, kripto sahiplerini orantısız bir şekilde cezalandırır ve bireysel haklarını derinden ilgili şekillerde aşındırır. Bu kötü bir politika.”

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.