Nisan 29, 2022

Coin Bureau’ya Göre SEC ve Ripple Davasının Nedeni Bu!

Coin Bureau kanalının sunucusu Guy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) neden Ripple’a karşı bir dava başlattığına ilişkin olası nedenleri paylaştı.

Sunucuya göre diğer birçok kripto projesi hazır hazırda Ripple (XRP) profiline oldukça uyuyor ancak SEC’in Ripple’ı, ABD merkezli olması nedeniyle hedef almış olabilir.

“Ripple’ın ABD merkezli olması, diğer birçok büyük kripto projelerine kıyasla daha kolay bir takibin önünü açıyor. Mesele şu ki, SEC, geçtiğimiz yılın sonunda Terra ve Mirror protokolüne de sürpriz bir dava açmıştı. SEC bu projeleri de rahat bırakmayacak gibi görünüyor. SEC geçmişte de bazı denizaşırı kripto şirketlerini hedef almıştı.”

Analiste göre elinde büyük miktarda XRP bulunduranlar da davada suçlanabilir.

“İkinci olası neden, Ripple’ın çok parası olması ve SEC’in iyi manşetlere yol açacak ve potansiyel olarak düzenleyici operasyonlarının genişlemesini finanse etmek için kullanılabilecek büyük bir anlaşma sağlamaya çalışıyor olması.”

Eğer bu doğru olsaydı SEC, Ripple’a benzer bir yaklaşımlara sahip diğer birçok projenin de peşine düşebilirdi. Ayrıca, 2013 yılından bu yana yalnızca 2,4 milyar dolarlık kripto para cezası verdikleri de hatırlanmalıdır. Analiste göre genel olarak düşünüldüğünde bu ceza aslında oldukça az.

Üçüncü olasılık ise SEC’in diğer kripto projelerinin peşinden gitmek için bir emsali ihtiyacı olması olabilir.

“XRP, piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biri ve büyük güçlerinden birini devre dışı bırakarak endüstrinin geri kalanına bir sinyal göndermek isteniyor olabilir. Mesele şu ki, SEC bu kadar çok kripto projesini dava edecek kaynaklara sahip değil.”

Dördüncü olası neden, Ripple’ın yarattığı SWIFT ödeme sistemi alternatifi olan “RippleNet tehdidi” olabilir.

“RippleNet, 2019’da piyasaya sürüldükten çok kısa bir sonra belirli bölgelerdeki finans kurumları tarafından benimsenmişti. SEC’in muhtemelen Ripple’ı 2020’nin ortalarından sonlarına doğru ilk kez devreye soktuğu düşünüldüğünde, bu durum, tehdide bir yanıt olarak verilmiş olabilir. Ripple’ın XRP satışlarından ziyade RippleNet tehdit olarak görülüyor olabilir. Ayrıca, SEC’in Ripple’ı çökertmek için neden bu kadar uzun süre beklediğini de açıklayabilir. Ya da bunların hepsi sadece birer tesadüf.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.