CME Group’tan Bu 2 Altcoin’e İyi Haber: Kripto Yelpazesini Genişletebilir

0
CME Group'tan Bu 2 Altcoin'e İyi Haber: Kripto Yelpazesini Genişletebilir
  • Londra’daki bir konferansta konuşan bir yöneticiye göre, CME Group Solana (SOL) ve Cardano (ADA) vadeli işlem sözleşmeleri sunma konusunda araştırma aşamasında.

Bir CME Group yöneticisi bu hafta başlarında yaptığı bir açıklamada, şirketin yakında Chicago Ticaret Borsası’nda Solana (SOL) ve Cardano (ADA) vadeli işlem sözleşmeleri sunabileceğini söyledi.

CME’de hisse senedi ve kripto para birimi ürünleri direktörü Payal Shah, CryptoCompare’in Londra’daki Dijital Varlık Zirvesi’nde konuştu. CME’ye altcoinler için vadeli işlemler ve diğer türev ürünler sunmayı düşünüp düşünmediği sorulan yönetici şu yorumu yaptı:

“Bunu araştırıyoruz. İlk iki kripto dışında kalan kripto varlıkları konusunda; Solana, Cardano çok sayıda müşteri talebi alıyoruz.”

Bitcoin veya Ether (ikincisi bazen bir altcoin olarak anılır) olmadıkları için hala “altcoin” olarak sınıflandırılmalarına rağmen, SOL ve ADA geçtiğimiz yıllarda piyasa değerine göre ilk on kripto varlığı içindeki konumlarını sağlamlaştırdı.

Yazım sırasında SOL, 45.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile altıncı en büyük kripto para birimi olarak yerini alırken, ADA ise 37.7 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto para birimleri listesinde 9. sırada yer alıyor.

Özellikle Solana önemli ölçüde büyüme yaşadı. 2021’de en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biri olan altcoin, yılın başında 1,84 dolar seviyesinde bulunurken yıl sonuna doğru 15 Aralık’ta 178,26 dolara kadar yükseldi.

SOL ve ADA ürünleri sunmadan önce dikkat edilmesi gereken 2 ana zorluk var

Bu varlıklara olan ilgi kesinlikle büyük olsa da Shah, CME’nin SOL veya ADA için vadeli işlem sözleşmeleri teklif etmeden önce iki ana zorlukla mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

İlk olarak, CME’nin mevcut bitcoin ve ether vadeli işlemleri fiyat için beş farklı borsadan gelen fiyat beslemelerine dayalı endekslere bağlılardır. Birinde kesinti olursa, yine de kesin bir fiyatı vardır ve geleceklerini ayarlayabilirler. Shah’a göre bu tekliflerin başlatılması endeks sorununun çözülmesine bağlı olacak:

“Bitcoin ve eter dışındaki diğer paralar açısından, önce bir endekse veya bir endeks oluşturma yeteneğine ihtiyacımız var.”

Yöneticiye göre şirketin bir diğer endişe noktası ise düzenlemeler. Düzenleme konusunda konuşan Shah, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki altcoinler için mevcut düzenleyici netlik eksikliğine dikkat çekti. Shah, hangi ABD düzenleyici kurumunun altcoin ile ilgili enstrümanlar üzerinde yargı yetkisine sahip olacağı konusundaki netlik eksikliğine atıfta bulunarak, “Evrakları nereye göndermemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor” dedi.

CME’nin kripto ürünlerine olan ilgi oldukça büyük

CME’nin halihazırda sağladığı Bitcoin ve Ethereum ürünlerine büyük ilgi var. Hatta geçen hafta, emtia borsası mikro Bitcoin ve mikro Eter vadeli işlemleri için seçenekler sunmaya başladı.

Bitcoin vadeli işlemleri gibi kripto türev ürünleri, yatırımcıların dayanak varlığı fiziksel olarak tutmaya gerek kalmadan bir varlığın fiyatı üzerinde spekülasyon yapmalarına olanak tanır. Yatırımcılar tarafından fiyat hareketi üzerine bahis yapmak ve varlığın oynaklığına karşı korunmak için kullanılırlar.

“Gerçekten iyi bir başlangıç ​​yapıyoruz. Ekranlar muhteşem. Gerçekten iyi trade’lerimiz oldu, Eğer bunu biraz açmamız gerekirse mikro Bitcoin vadeli işlem sözleşmesini geçen yılın Mayıs ayında başlattık ve şimdiden 5 milyona yakın sözleşme yaptık.”

Grup tarafından piyasaya sürülen ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi de önemli ölçüde büyüdü.

“İlk vadeli işlem sözleşmemizi, beş kat çarpanlı standart Bitcoin geleceği başlatmamızdan bu yana, birkaç yıl içinde – dört yıldan biraz fazla bir süre içinde – günde 1.000 sözleşmeden şimdi günde 10.000 sözleşmeye çıktığını gördük. Bu akıllara durgunluk veren bir büyüme.”

“Beş kat çarpanlı standart Bitcoin vadeli işlem sözleşmemiz olan ilk vadeli işlem sözleşmemizi başlatmamızdan bu yana birkaç yıl içinde, bunun günde 1.000 sözleşmeden günde 10.000’e çıktığını gördük. Bu akıllara durgunluk veren bir büyüme.”

CME’nin yanı sıra, kripto-native borsalar da kripto türevleri piyasasını yakından izliyor. Crypto.com, FTX ve Coinbase, geçen yıl türev trader’larına hitap etmek için hamleler yaptı.

Son olarak, Nisan 2021’de CME, raporlar Twitter’da dolaşmaya başladıktan sonra bir Dogecoin vadeli işlemler sözleşmesi başlattığına dair söylentileri reddetmek zorunda kalmıştı.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın