CipherTrace Raporu: Kripto Suçları Yavaşlarken DeFi Saldırıları Artıyor!

New York, Kasım 10 (Reuters)

Kripto istihbarat şirketi CipherTrace’in hazırladığı bir rapora göre; kripto para hırsızlıkları, hacks ve dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıplar yılın ilk 10 ayından geçen yıla göre 1,8 milyar dolar azaldı. Fakat ‘’merkezi olmayan finans’’ sektöründeki suç arttı.

Kripto suçları 2019 yılında dünya çapında 4,5 milyar dolara ulaştı.

CipherTrace’in CEO’su Dave Jeans Reuters’in yaptığı sözlü açıklamada:

‘’Gördüğümüz şey, borsaların ve diğer kripto para birimi oyuncularının daha fazla güvenlik prosedürü uyguladığıdır’’ dedi.

Bu yıl CipherTrace raporunda; zimmete para geçirme ve dolandırıcılık dışında hırsızlık ve korsanlıktan kaynaklanan zararları ekim ayı sonu itibarıyla 361 milyon dolardan, geçen yılın tamamı için %30 artışla 468 milyon dolara yükseldiği dile getiriliyor. Bu saldırıların yaklaşık %20’si veya yaklaşık 98 milyon doları banka dışında kredi vermeyi kolaylaştıran platformlarda işlem yapan ‘’merkezi olmayan finans’’ yani DeFi’den geldi.

DeFi platformlarındaki toplam kredi sayısının pazartesi günü geç saatlerde 12,6 milyar dolar olduğunu gösteren sektör sitesi DeFi Pulse verileri; ağustos ayında yaklaşık 4 milyar dolardan %200’den fazla artış gösterdi. DeFi siteleri, arz ve talebe göre gerçek zamanlı olarak hız ayarlayan algoritmalar ile açık altyapıda çalışıyor.

DeFi’deki bu artış, suç korsanlarının ilgisini çekti ve bu yıl sektör için çok miktarda kötü niyetli saldırıya sebebiyet verdi.

Jevans tüm bunlar hakkında şunları söyledi:

‘’Şirketler ve bireyler, güvenlik doğrulaması ve doğrulamasından geçmemiş DeFi ürünleri piyasaya sürüldü. Demek bu insanlar burada bir zayıflık olduğunu anlıyorlar.’’

DeFi ağlarının tasarıma göre aslında hiçbir özelliği yoktur. Bu durum da genellikle mevzuata uyum konusunda net bir eksiklik olduğu anlamına gelir. Herhangi bir ülkeden herhangi biri, müşteri doğrulama konusunda çok az veya hiç engel olmadan bu ağlara erişim sağlayabilir.

Sonuç olarak Jevans, DeFi’nin para aklayıcılar için kolayca bir sığınak haline gelebileceğini dile getirdi. (Gertrude Chavez-Dreyfuss’un Habercisi, New York Kurgu, Matthew Lewis)

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.