Çinli Madencilik Şirketi Bitmain, Bitcoin’i Kontrol Mü Ediyor?

Son birkaç yıldır, kripto madenciliği, özellikle Bitcoin madenciliği, popüler bir iş kolu olmuştur. Büyük çoğunluğu Çin’de bulunan organizasyonlar ve madencilik havuzları, oldukça popülerlik kazanmıştır. Çin, ucuz elektriği nedeniyle madenciler için özellikle caziptir. Dünyadaki en büyük BTC madencilerinden biri ise Çin merkezli Bitmain.

Kısa bir süre önce, Çin merkezli madencilerin Bitcoin’in hash gücünün (hash gücü nedir) %50’sinden fazlasını oluşturduğuna dair söylentiler ortaya çıktı. Bu da bazılarının, madencilerin Bitcoin pazarını kontrol edebileceğini düşünmesine neden oldu.

Bununla birlikte, birçok insan, Bitcoin’in merkezi olmayan bir ağ olduğunu ve herhangi bir kuruluşun veya grubunun kontrolü altına giremeyeceğini belirterek bu kavramı ortadan kaldırmaya çalıştı. Yine de, bazı Bitcoin taraftarları ikna olmamış gibi görünüyor.

Bir XRP hayranı Tweet’inde, Bitmain’in Bitcoin üzerinde Ripple’ın XRP üzerinde olduğundan daha fazla kontrole sahip olduğunu iddia etti. Beklendiği gibi, bu görüş birçok cevabı çekmiştir ve bunların çoğunluğu itiraz etmeye meyillidir.

Yanlış Bir İddia

Öncelikle, Bitcoin ve XRP arasında çok göze çarpan birkaç fark var. Birincisi, Bitcoin’den farklı olarak, büyük miktarda XRP, Ripple Vakfının elinde bulunan fonlarda kilitli tutuluyor. Her ay toplam 1 milyar XRP piyasaya sürülüyor. Öte yandan, Bitcoin’in tedariği tamamen ağa destekleri için Bitcoin ödül alan madencilere bağlıdır.

Kısa bir süre önce, XRP’nin hayran kitlesi içinde huzursuzluk vardı. Birçok hayran Ripple’ı aylık XRP satışlarıyla kripto paranın fiyatına zarar vermekle suçluyor. Bitcoin’in durumu ise XRP’den oldukça farklı görünüyor. Lider kripto para olmak zor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.