Çin’in Kripto Para Çıkartması ve Dolar’a Etkisi

Facebook ve diğer Libra ortakları, Libra’nın çıkışını duyurduklarından bu yana eleştirilerin ve gözlerin odağı oldu.
Öyle ki Facebook Libra baş sorumlusu David Marcus, Libra’nın sebep olacağı riskler hakkında konuşması için ABD’li yetkililerin önüne çıkmıştı.

Huawei Technologies’in CEO’su Ren Zhengfei, 2020’de lansmanı beklenen Facebook’un Libra’sına yönelik bazı açıklamalar yaptı. CEO Zhengfei, Çin’in çıkarılacak olan Libra’yla rekabet edecek güçte olduğunu ve kendi Dijital para birimini ortaya çıkarabileceklerini duyurdu .

Zhengfei’nin Libra hakkındaki çarpıcı açıklamasında şöyle söyledi :

“Çin, bugün bu tür para birimlerini çıkartıyorken neden Libya’yı bekliyoruz ? Bir devletin gücü , bir internet şirketinin gücünden daha büyüktür”

Bu açıklamaların geldiği zaman aralığına bakılırsa , açıklama Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaret yapma yasağının kalkması ve Çin ile ABD’nin arasındaki ticaret savaşının hafiflemesi ardına gelmesi dikkat çekti.

Gözler, Çin hükümetinin atacağı adımlarda. Alibaba, Huawei gibi Çin merkezli büyük global teknoloji firmaları ile Libra türevli bir Digital para birimi çıkartması beklenebilecek bir davranış olacaktır. ABD’nin istemeyeceği bu durum gerçekleşir ve eğer Çin, kripto para birimini hayata geçirirse, Çin ile ticaret yapan ülkeler için de zorlu günler bekleniyor denebilir . Zira dolar ile ticaret yapılmayacak olan bu ticaret ortamında dolara etkinin çok fazla olacağı ve sert düşüşlerin etkisinde kalacağı öngörülebilir. Durumun farkında olan ABD’nin öyle ki ülkesinde bulunan Facebook’un bile kripto para birimine tutumu da bi o kadar sert . Ticaret politikasını yeniden şekillerebilecek olan bu gücün hangi yöne döneceği ve Çin ile iyi ticari ilişkileri bulunan Türkiye’yi ne kadar ne Nasıl etkileyebileceği merak konusu .

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.