Çin’in Kripto Para Çıkartması ve Dolar’a Etkisi

0

Facebook ve diğer Libra ortakları, Libra’nın çıkışını duyurduklarından bu yana eleştirilerin ve gözlerin odağı oldu.
Öyle ki Facebook Libra baş sorumlusu David Marcus, Libra’nın sebep olacağı riskler hakkında konuşması için ABD’li yetkililerin önüne çıkmıştı.

Huawei Technologies’in CEO’su Ren Zhengfei, 2020’de lansmanı beklenen Facebook’un Libra’sına yönelik bazı açıklamalar yaptı. CEO Zhengfei, Çin’in çıkarılacak olan Libra’yla rekabet edecek güçte olduğunu ve kendi Dijital para birimini ortaya çıkarabileceklerini duyurdu .

Zhengfei’nin Libra hakkındaki çarpıcı açıklamasında şöyle söyledi :

“Çin, bugün bu tür para birimlerini çıkartıyorken neden Libya’yı bekliyoruz ? Bir devletin gücü , bir internet şirketinin gücünden daha büyüktür”

Bu açıklamaların geldiği zaman aralığına bakılırsa , açıklama Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaret yapma yasağının kalkması ve Çin ile ABD’nin arasındaki ticaret savaşının hafiflemesi ardına gelmesi dikkat çekti.

Gözler, Çin hükümetinin atacağı adımlarda. Alibaba, Huawei gibi Çin merkezli büyük global teknoloji firmaları ile Libra türevli bir Digital para birimi çıkartması beklenebilecek bir davranış olacaktır. ABD’nin istemeyeceği bu durum gerçekleşir ve eğer Çin, kripto para birimini hayata geçirirse, Çin ile ticaret yapan ülkeler için de zorlu günler bekleniyor denebilir . Zira dolar ile ticaret yapılmayacak olan bu ticaret ortamında dolara etkinin çok fazla olacağı ve sert düşüşlerin etkisinde kalacağı öngörülebilir. Durumun farkında olan ABD’nin öyle ki ülkesinde bulunan Facebook’un bile kripto para birimine tutumu da bi o kadar sert . Ticaret politikasını yeniden şekillerebilecek olan bu gücün hangi yöne döneceği ve Çin ile iyi ticari ilişkileri bulunan Türkiye’yi ne kadar ne Nasıl etkileyebileceği merak konusu .

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın