Çin’in Dijital Yuan’ına Dair İlk İzlenimler! Kullanıcılar Memnun Kaldı Mı?

0
273

Çin’in bir haftalık dijital yuan denemesi, kullanıcıların olumsuz düşünceleriyle sonuçlandı. 50.000 Shenzhen vatandaşına gönderilen 1.5 milyon dolarlık dijital yuan’ı bir hafta kullandıktan sonra, bu fonları günlük alışverişler yapmak için kullananlar etkilenmedi. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Dijital Yuan, Kullanıcılarını Etkilemedi

Çok sayıda merkez bankasının kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmak için çabaladığı biliniyor. Geçen yıl birçok rapor Çin’in bu yarışta lider olduğunu öne sürse de, sonuçlar çoğunlukla teorikti. Bununla birlikte, geçen hafta Shenzhen hükümetinin bir piyangoda 50.000 kişiye 10 milyon yuan (yaklaşık 1.5 milyon dolar) değerinde dijital para dağıttığı haberi, manşetlerde kendine yer buldu.

Belirli bir uygulamayı indirdikten sonra, kullanıcılar parayı bölgedeki 3.000’den fazla işletmede harcayabildiler. Bu, dijital para biriminin ilk dikkate değer pratik kullanımı oldu. Reuters tarafından bildirildiği üzere, bir haftalık denemelerin ardından sonuçlar bugün erken saatlerde ortaya çıktı. Çoğu kullanıcının genel sonuçları, uygulamanın ve dijital para biriminin Alipay ve WeChat Pay gibi halihazırda mevcut olan online ödeme uygulamalarına benzer şekilde çalıştığını gösterdi.

Kullanıcılar ayrıca başka bir ücretsiz dağıtım yapılmadığı sürece CBDC’yi tekrar kullanmayacağını söyledi. Başka bir kullanıcı dijital yuan altyapısının Alipay ve WeChat Pay’in “uzun süredir kullanılmayan” altyapılarına benzer olduğunu söyledi. Yine de, güvenli ve uygun görünüyorsa CDBC’yi kullanmaya geçebileceğini de belirtti.

Bunun yanında, PwC Çin’in kıdemli ekonomisti G. Bin Zhao, dijital yuanın popüler bir şekilde kabul görmesi için merkez bankası ve hükümetin eğitime, pazarlamaya ve uygulamalara “büyük yatırım” yapması gerektiğini söyledi. Dijital yuan’ı diğer uygulamalardan ayırmak için “kolaylık ve başka faydalar sunmasının özellikle önemli olduğunu” ekledi.

Kullanıcılardan gelen kötümser sonuçlara rağmen, Çin’in dijital para biriminin gerçek hayattaki uygulamaları, pekçok ülkeyi bu konuyla ilgili harekete geçirebilir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın