Çin’in Dijital Yuan’ına Dair İlk İzlenimler! Kullanıcılar Memnun Kaldı Mı?

Çin’in bir haftalık dijital yuan denemesi, kullanıcıların olumsuz düşünceleriyle sonuçlandı. 50.000 Shenzhen vatandaşına gönderilen 1.5 milyon dolarlık dijital yuan’ı bir hafta kullandıktan sonra, bu fonları günlük alışverişler yapmak için kullananlar etkilenmedi. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Dijital Yuan, Kullanıcılarını Etkilemedi

Çok sayıda merkez bankasının kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmak için çabaladığı biliniyor. Geçen yıl birçok rapor Çin’in bu yarışta lider olduğunu öne sürse de, sonuçlar çoğunlukla teorikti. Bununla birlikte, geçen hafta Shenzhen hükümetinin bir piyangoda 50.000 kişiye 10 milyon yuan (yaklaşık 1.5 milyon dolar) değerinde dijital para dağıttığı haberi, manşetlerde kendine yer buldu.

Belirli bir uygulamayı indirdikten sonra, kullanıcılar parayı bölgedeki 3.000’den fazla işletmede harcayabildiler. Bu, dijital para biriminin ilk dikkate değer pratik kullanımı oldu. Reuters tarafından bildirildiği üzere, bir haftalık denemelerin ardından sonuçlar bugün erken saatlerde ortaya çıktı. Çoğu kullanıcının genel sonuçları, uygulamanın ve dijital para biriminin Alipay ve WeChat Pay gibi halihazırda mevcut olan online ödeme uygulamalarına benzer şekilde çalıştığını gösterdi.

Kullanıcılar ayrıca başka bir ücretsiz dağıtım yapılmadığı sürece CBDC’yi tekrar kullanmayacağını söyledi. Başka bir kullanıcı dijital yuan altyapısının Alipay ve WeChat Pay’in “uzun süredir kullanılmayan” altyapılarına benzer olduğunu söyledi. Yine de, güvenli ve uygun görünüyorsa CDBC’yi kullanmaya geçebileceğini de belirtti.

Bunun yanında, PwC Çin’in kıdemli ekonomisti G. Bin Zhao, dijital yuanın popüler bir şekilde kabul görmesi için merkez bankası ve hükümetin eğitime, pazarlamaya ve uygulamalara “büyük yatırım” yapması gerektiğini söyledi. Dijital yuan’ı diğer uygulamalardan ayırmak için “kolaylık ve başka faydalar sunmasının özellikle önemli olduğunu” ekledi.

Kullanıcılardan gelen kötümser sonuçlara rağmen, Çin’in dijital para biriminin gerçek hayattaki uygulamaları, pekçok ülkeyi bu konuyla ilgili harekete geçirebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.