Çin’in CBDC’sinde Yeni Gelişme: Dijital Cüzdan Testi Başladı

Çin, CBDC’yi resmi olarak başlatma yolunda hız kesmeden ilerleyişini sürdürüyor. İşlerin plana göre gittiğine dair en son gösterge; ülkenin büyük devlet bankalarının çoğunun kripto cüzdanları test etmeye başlaması.

Dijital Cüzdan Testi Başladı

Edinilen bilgilere göre, bankalar cüzdanlar için büyük ölçekli dahili testler yapmaya başladı. Şu anda resmi bir açıklama yapılmadı, ancak 21st Century Business Herald gibi ülke içinden kaynaklar, bilgilerinin bu bankalardaki çalışanlardan geldiğini iddia ediyor.

Söz konusu bankalar arasında Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank ve Bank of China yer alıyor.

Testler, biri Shenzhen olmak üzere birkaç şehirde gerçekleştiriliyor ve cüzdan uygulamasının ödeme yapma ve adresler arasında para transfer etme yeteneği etrafında dönüyor.

Çin’in CBDC Gelişimi Başarıyla Devam Ediyor

Çin Merkez Bankası (PBOC), dünyada olup biten her şeye rağmen 2020’de çok büyük bir ilerleme kaydetti. Yalnızca birkaç ay önce, PBOC tarafından işletilen dijital para enstitüsü, dijital para elektronik ödeme sisteminin kapalı denemelerini yaptığını açıkladı.

Sonunda, uzun yıllar süren gelişimden sonra, dünyanın ilk CBDC’lerinden birinin lansmanına yaklaşıyoruz görülüyor. Şimdilik Çin’in, CBDC lansmanı Facebook’un Libra lansmanından daha yakın gibi görünüyor, çünkü potansiyel lansman tarihinde dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Libra’nın duyurulması, Çin’in kripto planlarını hızlandırmasına ve bunları dünyaya duyurmasına neden olmuştu. Ancak, Facebook o günden beri birkaç düzenleyici engelini takıldı ve hatta projenin ilk tasarımını değiştirmek zorunda kaldı. Hangisinin piyasaya önce sürüleceği merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.