Çin’in CBDC’sinde Yeni Gelişme: Dijital Cüzdan Testi Başladı

0
309

Çin, CBDC’yi resmi olarak başlatma yolunda hız kesmeden ilerleyişini sürdürüyor. İşlerin plana göre gittiğine dair en son gösterge; ülkenin büyük devlet bankalarının çoğunun kripto cüzdanları test etmeye başlaması.

Dijital Cüzdan Testi Başladı

Edinilen bilgilere göre, bankalar cüzdanlar için büyük ölçekli dahili testler yapmaya başladı. Şu anda resmi bir açıklama yapılmadı, ancak 21st Century Business Herald gibi ülke içinden kaynaklar, bilgilerinin bu bankalardaki çalışanlardan geldiğini iddia ediyor.

Söz konusu bankalar arasında Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank ve Bank of China yer alıyor.

Testler, biri Shenzhen olmak üzere birkaç şehirde gerçekleştiriliyor ve cüzdan uygulamasının ödeme yapma ve adresler arasında para transfer etme yeteneği etrafında dönüyor.

Çin’in CBDC Gelişimi Başarıyla Devam Ediyor

Çin Merkez Bankası (PBOC), dünyada olup biten her şeye rağmen 2020’de çok büyük bir ilerleme kaydetti. Yalnızca birkaç ay önce, PBOC tarafından işletilen dijital para enstitüsü, dijital para elektronik ödeme sisteminin kapalı denemelerini yaptığını açıkladı.

Sonunda, uzun yıllar süren gelişimden sonra, dünyanın ilk CBDC’lerinden birinin lansmanına yaklaşıyoruz görülüyor. Şimdilik Çin’in, CBDC lansmanı Facebook’un Libra lansmanından daha yakın gibi görünüyor, çünkü potansiyel lansman tarihinde dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Libra’nın duyurulması, Çin’in kripto planlarını hızlandırmasına ve bunları dünyaya duyurmasına neden olmuştu. Ancak, Facebook o günden beri birkaç düzenleyici engelini takıldı ve hatta projenin ilk tasarımını değiştirmek zorunda kaldı. Hangisinin piyasaya önce sürüleceği merak konusu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın