Çin’in Blockchain Tabanlı Akıllı Şehir Projesi

0

Çin, geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain açıklamasıyla gündeme gelmişti. Blockchain ile ilgili yapılan çalışmaların hızlandırılması gerektiğini düşünen Jinping, Çin’in bu alanda dünyaya öncülük etmesi gerektiği fikrini paylaşmıştı. Görünen o ki Çin söylendiği gibi lider olma yolunda ilerliyor.

Çin’de yerel yönetimler arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla Blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama sistemi geliştirildi. Xinhua Haber Ajansı’nın paylaşmış olduğu bilgilere göre Çin blockchain teknolojisine dayalı akıllı şehir altyapısının bir parçası olarak şehirler için bir sistem oluşturdu.

Söz konusu tanımlama sistemi, Kuzey Çin’in Hebei Eyaleti, Shijiazhuang’daki üç kurum tarafından oluşturuldu. Blockchain tabanlı bu sistem sayesindeki ülkedeki her bir akıllı şehre özel bir dijital kimlik verilecek.

Zhongguancun İki Boyutlu Kod Teknolojisi Endüstri ve Bilgi Araştırma Enstitüsü Müdürü Zhang Chao, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda bu sistemin tamamen Çin tarafından geliştirildiğini söyledi.

Çin 2012 yılı itibariyle akıllı şehirlerle ilgili çeşitli planlar yapmaya başlamıştı. 2016 yılında akıllı şehir süreci başlatıldı ve yetkililer 2020’ye kadar toplamda 100 akıllı şehir kurma hedefi oluşturdular.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın