Çin’de ‘Blockchain’ Araması Devasa Boyutta Arttı!

0

Çin 1 milyarın üstündeki nüfusu ve devasa ekonomisi ile girdiği her alanda, adından sıkça söz ettiriyor. Çin Başkanı Xi Jinping’in yapmış olduğu blockchain açıklaması ile Çin’deki ‘blockchain’ aramaları geometrik şekilde arttı.

Çin devlet yetkilileri ve Çin merkezli şirketler, daha önce pek çok kez blockchain teknolojisi ve bu teknolojinin önemi hakkında açıklamalar yapmıştı. Ama bu açıklamaların hiç birisinin etkisi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıklaması kadar etki yaratmadı. Geçtiğimiz cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisinin önemine dair açıklamalar yaptı. Komünist Parti toplantısında konuşan Başkan, blockchain teknolojisinde, Çin’in küresel anlamda en iyisi olması gerektiğini vurgulamıştı. Bu vurgunun ardından Çin halkının, çeşitli arama motorlarında ‘blockchain’ kelimesini arama oranı, devasa şekilde arttı.

Geçtiğimiz Cuma günü ‘blockchain’ kelimesi Baidu’da 72.049 defa arandı. Bu sayı bir önceki güne oranla %1382 arttığı anlamına geliyor. Aynı şekilde blockchain kelimesi WeChat’te de yüzde 329’luk bir büyüme gösterdi ve toplamda 3.331.874 kez arandı. Bu ivme hafta sonu da devam etti ve yaklaşık olarak %170 oranında bir artış da hafta sonu kaydedildi. Bu artışlar başkanın vurgusunun ne denli etkili olduğunu, gözler önüne seriyor.

Blockchain kelimesi ile ilgili olarak bu artışlar yaşanırken Bitcoin kelimesi aramalarda düşüş yaşadı. Bu ters orantı biraz ilginç olsa da, ilginin kayması kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Bitcoin kelimesinin aranma sayısı, WeChat ve Baidu’da yaklaşık olarak %5 düşüş gösterdi.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın