Çin, Pandemi Sonrası Ekonomisini İyileştirmek İçin Blockchain’den Faydalanıyor

0
223

Çin’deki Nanjing şehri, vatandaşlarına tüketim kuponu dağıtmak için blockchain teknolojisinden faydalanıyor. Program, pandemiden sonra yerel ekonomiyi canlandırmaya çalışan kentin, ekonomik teşvik programının bir parçası.

Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin başkenti olan şehir, COVID-19 salgınından çok etkilendi. Buna karşılık, yerel yönetim vatandaşlara 140 milyon doların üzerinde para dağıtmaya hedefleyen bir dizi önlemle yerel ekonomiyi canlandırma çalışması başlattı.

Temel önlemlerinden biri tüketim kuponu dağıtılmasıdır. Bu kuponlar restoranlarda, toplu taşıma araçlarında, temel hizmetlerde ve hatta turistik mekanlarda bile kullanılabilir. Hükümet şu anda bu kuponları 270.000’den fazla vatandaşa dağıttı.

Yerel raporlara göre, Nanjing şu ana kadar blockchain teknolojisini kullara vatandaşlara 380 milyon yuan (53.7 milyon dolar) dağıttı. Hükümet, bu ayın başlarında hedefini 1 milyar yuan (141.5 milyon dolar) olarak belirlediğini açıkladı. Dağıtımı kolaylaştırmak için eyaletteki bazı büyük şirketlerle de ortaklık kurdu. Suning Institute of Finance’ta kıdemli araştırmacı olan Jin Tao, diğer şehirlerin de aynı şeyi gerçekleştirebileceğine inanıyor.

Nanjing geçmişte de blockchain teknolojisi için büyük destek göstermiştir. Şehir yönetimi, aynı kararlılıkla yoluna devam ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın