Çin Merkez Bankası Eski Başkanı: Dijital Yuan Küresel Para Birimleri İçin Tehdit Oluşturmuyor!

Çin Merkez Bankası’nın eski yöneticisi Zhou Xiaochuan, resmi adıyla Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi (DCEP) olarak bilinen Çin’in ulusal dijital para biriminin, dolar ve euro gibi küresel olarak kabul edilen fiat para birimlerinin yerini almaya çalışmayacağını söyledi. Zhou’nun sözleri South China Morning Post’ta yayınlandı.

Çin Merkez Bankası’nın eski yöneticisi Zhou Xiaochuan, Şangay Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Eğer kullanmak istiyorsanız, yuan ticaret ve yatırım için kullanılabilir” dedi ve “Ancak biz Libra gibi değiliz ve mevcut para birimlerini değiştirme hırsımız yok.” ifadelerini ekledi. Xiaochuan burada Sosyal medya şirketi Facebook tarafından desteklenen blockchain tabanlı ödeme sistemi ve kripto para birimine atıf yaptı. Geçen yıl duyurulan ve başlangıçta Libra olarak bilinen kripto para bu ayın başında adını Diem olarak değiştirdi. Xiaochuan’ın bu yaklaşım, Diem’in (eski adıyla Libra’nın) uluslararası para dünyasına girme yaklaşımıyla zıtlık oluşturuyor: Diem, Facebook’un ünlü sloganı olan “hızlı ol ve işleri boz” yaklaşımını benimsedi. Görünüşe göre Çin’deki DCEP daha yumuşak bir dokunuş hedefliyor.

Ancak South China Morning Post, ülkenin dijital para biriminin Çin ile sınır ötesi ticarette bir fırsat olabileceğini ve “yuan’ı uluslararası bir para birimi olarak destekleyebileceğini” bildirdi. Zhou Xiaochuan ayıca, dijital bir sistem kullanmanın en büyük faydalarından birinin hem ödemelerin hem de para birimi dönüşümlerinin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesine izin vermesi olduğunu söyledi.

Bunların yanında dijital yuan testleri hızla devam ediyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, Shenzhen şehri bir haftalık bir deneme süresince her biri 200 yuan içeren 50.000 “dijital kırmızı paket” yayınladı. Sonuç olarak, bölgedeki 47.000 müşteri yedi günde 8.8 milyon dijital yuan harcadı. Yine de, DCEP’in tüm ülke tarafından kullanılması biraz zaman alabilir. Şangay merkezli Dijital Rönesans Vakfı’nın genel müdürü olarak görev yapan WeChat’ten Cao Yin, Global Times’a dijital para biriminin 2023’e kadar büyük ölçekte kullanılamayacağını söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.