CFTC’den Kripto Paralar İle İlgili Kapsamlı Düzenlemeler Geliyor!

0
439

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para birimleri de dahil olmak üzere türev varlıklar için yeni bir dizi düzenleme yayınladı. CFTC, dijital varlıklar için bu alanda inovasyonu teşvik etmek amacıyla kapsamlı kurallar geliştiriyor.

CFTC ABD’nin türev ürünler düzenleyicisidir. Başkan Fut P. Tarbert vadeli işlemler, swaplar ve opsiyonlar da dahil olmak üzere ilgili tüm varlık gruplarına kapsamlı düzenlemeler getirmenin CFTC’nin görevi olduğuna inanmaktadır.

CFTC 2020-2024 için bu haftanın başlarında yayınlanan stratejik planında; faiz oranları, hisse senedi endeksleri, döviz ve kripto para birimleri gibi finansal ürünler için DCM’leri denetleyeceğini belirtti. Daha spesifik olarak Komisyon, vadeli işlemler ve dijital varlıklar için opsiyon ticareti konusunda uzmanlaşmış borsalar için DCM lisansları verdiğini söyledi. Lisans verdiği iki platform ErisX ve LedgerX’dir, her ikisi de geçen yıl bu tür izinleri almıştır.

Komisyon, 2020’den 2024’e kadar önümüzdeki dönemde, kripto para birimi alanı için piyasa düzenlemelerinin mevcut eğilimlerle sağlam olması gerektiğini söyledi. Böylece, CTFC “dijital varlıklarda sorumlu inovasyonu teşvik etmek için bütünsel bir çerçeve” geliştirdiğini kaydetti.

CFTC Başkanı Ne Düşünüyor?

Tarbert, geçmişte kripto para birimi ve blockchain endüstrileri üzerinde oldukça olumluyken, şimdilerde daha hassas bir düzenleme kurmayı planlıyor.

2019’un sonlarında ABD’yi teknolojik yeniliklere daha açık olmaya ve blockchain ve dijital varlıkların benimsenmesine öncülük etmeye çağırmıştı. Kripto para birimlerinin “küresel finansal sistemde temel bir dönüşümsel değişime sahip olabileceğini” dile getirmişti.

Bu yıl Ocak ayında ise, CFTC’nin şu anda “bu (kripto para birimi) piyasalarını meşrulaştırmak ve likidite eklemek için” çalıştığını iddia etti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın