CFTC’den Kripto Paralar İle İlgili Kapsamlı Düzenlemeler Geliyor!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para birimleri de dahil olmak üzere türev varlıklar için yeni bir dizi düzenleme yayınladı. CFTC, dijital varlıklar için bu alanda inovasyonu teşvik etmek amacıyla kapsamlı kurallar geliştiriyor.

CFTC ABD’nin türev ürünler düzenleyicisidir. Başkan Fut P. Tarbert vadeli işlemler, swaplar ve opsiyonlar da dahil olmak üzere ilgili tüm varlık gruplarına kapsamlı düzenlemeler getirmenin CFTC’nin görevi olduğuna inanmaktadır.

CFTC 2020-2024 için bu haftanın başlarında yayınlanan stratejik planında; faiz oranları, hisse senedi endeksleri, döviz ve kripto para birimleri gibi finansal ürünler için DCM’leri denetleyeceğini belirtti. Daha spesifik olarak Komisyon, vadeli işlemler ve dijital varlıklar için opsiyon ticareti konusunda uzmanlaşmış borsalar için DCM lisansları verdiğini söyledi. Lisans verdiği iki platform ErisX ve LedgerX’dir, her ikisi de geçen yıl bu tür izinleri almıştır.

Komisyon, 2020’den 2024’e kadar önümüzdeki dönemde, kripto para birimi alanı için piyasa düzenlemelerinin mevcut eğilimlerle sağlam olması gerektiğini söyledi. Böylece, CTFC “dijital varlıklarda sorumlu inovasyonu teşvik etmek için bütünsel bir çerçeve” geliştirdiğini kaydetti.

CFTC Başkanı Ne Düşünüyor?

Tarbert, geçmişte kripto para birimi ve blockchain endüstrileri üzerinde oldukça olumluyken, şimdilerde daha hassas bir düzenleme kurmayı planlıyor.

2019’un sonlarında ABD’yi teknolojik yeniliklere daha açık olmaya ve blockchain ve dijital varlıkların benimsenmesine öncülük etmeye çağırmıştı. Kripto para birimlerinin “küresel finansal sistemde temel bir dönüşümsel değişime sahip olabileceğini” dile getirmişti.

Bu yıl Ocak ayında ise, CFTC’nin şu anda “bu (kripto para birimi) piyasalarını meşrulaştırmak ve likidite eklemek için” çalıştığını iddia etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.