CBDC Kervanına Brezilya’da Mı Katılıyor?

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarını ele geçiren kripto para çılgınlığı, Güney Amerika ülkelerinin de dikkatini çekmeye başladı. Son bilgilere göre, Brezilya merkez bankası da dijital para birimleriyle ilgilenmeye başladı. Öyle ki banka, kripto endüstrisini incelemek için yeni bir ekip oluşturdu.

Brezilya Kendi CBDC’sini Çıkarabilir

Bankanın açıklamasına göre, Brezilya’da çevrimiçi ödemeler son birkaç yıldır keskin bir şekilde artıyor. Çevrimiçi ödeme çözümlerine ilgi duyan daha fazla insanla birlikte, daha işlevsel çözümlere yönelik yeni bir ihtiyaç da ortaya çıktı. Kendi CBDC’sini (dijital gerçek) geliştirmek, halihazırda banknot ya da madeni para basma ve bakım maliyetini düşürmek gibi bir dizi avantaj sunuyor. Brezilya, her yıl dolaşımda sürekli olarak, yeteri kadar kağıt paranın işlevsel bir arzının olması için her yıl bir servet (yaklaşık 90 milyar real veya 16 milyar dolar) harcıyor.

Aslında banka, tek başına bu amaç için harcanan miktarın ülkenin tüm GSYİH’sının (gayri safi yurtiçi hasıla) %1 ila %2’si arasında olduğunu kaydetti. Henüz dijital para birimleri çıkararak ne kadar tasarruf edileceğini ve Brezilya ekonomisi üzerindeki etkisinin toplam kapsamını belirleyemedi. Ancak, bulguların yeterince faydalı olmaması durumunda bir sorun yaşanmayacağı da de belirtti.

Yeni kurulan banka içindeki grup yerel bir coin fikrini onaylasa bile, merkez bankası yine de kendi kripto para birimini ihraç etmeyebilir. Bu, banka yetkilisi Rafael Sarres de Almeida tarafından doğrulandı ve şu anda çalışmanın tek gerçek amacının, ülkenin konuyla ilgili bir yanıt sağlamasına yardımcı olmak olduğunu ekledi.

Ancak ortada olan bir gerçek var ki; Güney Amerika ülkeleri zaten kriptoyu kabul etmeye fazlasıyla istekli. Örneğin Arjantin ekonomik krizi, Bitcoin kullanımında bir artışa neden oldu. Ayrıca, kripto para biriminin büyük ölçüde kullanıldığını gören ve birkaç yıldır yerli dijital parası Petro’nun kullanımını teşvik etmeye çalışan Venezuela da bu listede yer alıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.