Blockchain Haberler

Carrefour ve Nestle Ürün İzlemek İçin Blockchain Teknolojisini Kullanıcak

single-image

İsviçre merkezli gıda devi Nestle, Fransız süpermarket devi olan Carrefour ve IBM ile ortaklaşa blockchain tabanlı izleme sistemi kurmaya hazırlandıklarını, 15 Nisan tarihinden bir basın bildirisiyle bildirdiler.

Her iki dev firma, IBM’in geliştirdiği Food Trust blockchain platformunun üyesi oldu, günümüzde bu teknolojiyi kullanarak patates püresi markası olan Mousline’ın tedarik sürecini takip edecek.

Bu ürün piyasaya sürüldükten sonra, alışverişte bu ürünü alan kişiler paketteki patateslerin nereden geldiğini ve Carrefour mağazasına gelen yolcuklarını tam olarak görebilmek için akıllı telefonlarıyla bir QR kodunu taratıp öğrenmiş olacaklar.

“Her bir ürün, ambalajındaki QR kodunu kullanarak, kullanılan patates çeşitleri, üretim tarihi ve yerleri, kalite kontrol bilgileri dahil olmak üzere üretim tedarik zinciri hakkında geniş bir bilgi sahibi olucaklar” basın açıklamasında bunun altını çizdiler.

Dünya çapında, yaklaşık beş milyondan farklı gıda ürünü için yavaş yavaş bu takip sistemleri kullanılmaya başlayabilir.

Carrefour, basın açıklamasında “Bu ortaklık, tüketicilere gıda sektöründe daha fazla şeffaflık getirmek için büyük bir öneme sahip” dedi. Firma ekledi:

Sadece bir akıllı telefon kullanarak bir ürünü taratıp, tüketiciler kökünden üretime, tedarik zincirine ve mağazaya gelişine kadar ürün hakkında güvenilir ve yanlış olmayan bilgiler elde edebilecekler.

Cointelegraph’ın bir haberinde, Carrefour son aylarda süt üretimini izlemek için blockchain teknolojisini yatırımını hızlandırdı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz