Büyük Twitter Dolandırıcılığında Son Durum!

0
173

15 Temmuz günü adeta gündeme oturan Twitter saldırısında Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Mike Bloomberg, Barack Obama ve Jeff Bezos dahil olmak üzere pek çok ünlü ismin Twitter hesapları ele geçirilmişti. Söz konusu hesaplar takipçilerinden Bitcoin talep etmek amacıyla benzer şekilde tweetler paylaştı. Kısaca ünlü hesaplar, büyük bir hack kampanyasının kurbanı oldu.

Hack Olayı Nasıl Gerçekleşti?

Bu olay uzunca bir süre konuşuldu ve gün geçtikçe saldırı ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz gün Twitter, bazı şirket çalışanlarının yeni güncellenmiş bir “telefon kimlik oltalama saldırısına” maruz kaldığını doğruladı.

Twitter net bir şekilde söylemese de, muhtemelen saldırganlar Twitter çalışanlarını arayarak kendilerini Twitter’ın kendi güvenlik ekibinin birer üyesi gibi tanıttı. Bu yolla giriş bilgilerini ele geçirerek içerideki sistemlere sızmayı başardı.

3 Şüpheli Tutuklandı!

17 yaşındaki Graham Clark, 19 yaşındaki Mason Sheppard ve 22 yaşındaki Nima Fazeli, hack saldırısı ile ilgili tutuklandı.

Dün gerçekleşen tutuklama ilgili şüphelilerin yaşları oldukça dikkat çekti. Bitcoin fiyatındaki yükselişin de etkisiyle bu haber, BTC’nin Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girmesini sağladı. Konuyla ilgili resmi açıklama ise şu şekilde:

“Birleşik Krallık’taki Bognor Regis’te ikamet eden “Chaewon” kod adıyla bilinen 19 yaşındaki Mason Sheppard, elektronik para transferi sahtekarlığı yapmak için komplo kurmak, kara para aklamak için komplo kurmak ve korunan bir bilgisayara kasıtlı olarak erişmek ile suçlandı. Orlando, Florida’dan 22 yaşındaki “Rolex” kod adlı Nima Fazeli, korunan bir bilgisayarın kasıtlı erişimine yardım ve yataklık etmek ile suçlandı.”

Yapılan resmi açıklamada reşit olmadığı için Graham Clark’ın ismini gizledi. Fakat Florida’daki pek çok haber sitesinde Graham Clark’ın kimliği paylaşıldı. Clark’ın alacağı ceza henüz kesinleşmemiş olsa da Sheppard’ın 45 yıl hapis, Fazeli’nin ise 5 yıl hapis ile yargılanacağını söyleniyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın