Büyük Çaplı Twitter Saldırısının Ardından Bitcoin Gündem Oldu!

0
418

Dün gece adeta gündeme oturan Twitter saldırısında Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Mike Bloomberg, Barack Obama ve Jeff Bezos dahil olmak üzere pek çok ünlü ismin Twitter hesapları ele geçirildi. Bununla ilgili detaylı bir haber sitemizde bulabilirsiniz.

Söz konusu saldırının ardından resmi Twitter Destek hesabında yapılan açıklamada koordine bir sosyal mühendislik saldırısı olduğu söylendi.

“Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik açığını fark ettik. Olayı soruşturmak ve düzeltmek için çalışıyoruz […] Kimi hesapların tweet atmasını kısıtlıyor, şifreni sıfırlama ve bazı işlevleri geçici olarak durduruyoruz.”

Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

Olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili zaman geçtikçe pekçok teori ortaya atıldı. Bu teorilerden birine göre eski ya da halen çalışan bir Twitter personeli aracılığıyla bu saldırı gerçekleştirildi.

Twitter’ın yönetici paneline eriştiğini söyleyen kişilerin ekran görüntüleri sosyal medyada hızla yayıldı. Sosyal medya devi kural ihlali nedeniyle bunları aynı hızla silmeye başladı.

Bazı kullanıcılar, Twitter’ın eski bir geliştiricisinin saldırının arkasında olduğunu iddia etti. BadCrypto podcast sunucusu Travis Wright’da, BoboChan adlı bir grubun sorumluluğu üstlendiğini bildiren aşağıdaki paylaşımı yaptı:

Twitter Kripto Topluluğunun Tepkisi Ne Oldu?

Hack olayı dün gece Bitcoin hashtag’i ile twitter’da çok konuşulanlar arasına girmeyi başardı. Kimi topluluk üyeleri bunun iyi bit reklam olduğunu düşünürken, kimileri de Bitcoin’in kötü bir olayla anılmasından endişe duydu. Türk kripto para analistlerinden Selcoin’in düşünceleri şu şekildeydi:

“Tüm dünyada gündem #Bitcoin oldu. Bitcoin bilinirlik açısından güzel PR oldu, ana problem burada twitter. Çünkü hacklenen direkt twitter. Gene de bir çok kişi bitcoin aleyhine yaygara yapabilir fırsattan istifade.”

Anthony Pompliano ise, “Twitter hacklendi. Bitcoin hiç saldırıya uğramadı” diyerek Bitcoin tarafında bir duruş sergiledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın