BurgerSwap Flash Loan Saldırısında 7 Milyon Dolar Kaybetti

BurgerSwap, bugün Twitter’dan bir Flash Loan saldırısı yaşadıklarını duyurdu. Sonuç olarak BurgerSwap, ekip durumu araştırıp bir çözüm ararken daha fazla kayıp olmasını önlemek için Swap ve BURGER üretimini askıya aldı. Ekip ayrıca kısa süre içinde daha fazla ayrıntı yayınlayacağını söyledi.

Bu, Binance Akıllı Zincirindeki büyük DeFi protokollerine yönelik artan saldırıların sadece başka bir örneği. BurgerSwap’ten 14 işlemde toplam 7.2 milyon dolar çalındı.

Flash Loan Saldırılarını Anlama

Flash Loan Saldırıları, gerçekleştirilmesi ve gizlenmesi basit olduğundan en yaygın DeFi saldırıları arasındadır. Ne yazık ki, ani kredi saldırıları daha yaygın hale geliyor ve DeFi sistemleri için önemli sorunlara neden oluyor.

Bir Flash Loan saldırısında, saldırgan herhangi bir borç verme protokolünden bir Flash Loan (anlık kredi) alır ve bunu piyasayı kendi lehine manipüle edecek şekilde kullanmaya devam eder. Flash Loan saldırıları saniyeler içinde gerçekleşebilir ve birden fazla DeFi protokolünü içerebilir.

BurgerSwap’a Saldırı

Toplam – 4.4 bin WBNB (1.6 milyon dolar) – 22 bin BUSD (22 bin dolar) – 2.5 ETH (6,8 bin dolar) – 1.4 milyon USDT (1.4 milyon dolar) – 432 bin BURGER (3.2 milyon dolar) – 142 bin xBURGER (1 milyon dolar) ve 95 bin ROCKS BurgerSwap’tan çalındı.

Saldırgan önce PancakeSwap’da 6.000 WBNB’yi (2 milyon dolar) takas etti ve ardından BurgerSwap’te tüm WBNB’yi 92.000 BURGER ile değiştirdi. Saldırgan daha sonra sahte token’larla bir BurgerSwap çifti oluşturarak 100 sahte token ve 45 binBURGER ekledi. 100 sahte token daha sonra 4.4k WBNB ile değiştirildi. Saldırgan daha sonra 45k BURGER’dan 4.4k WBNB’ye başka bir takas yaptı ve işlem saldırganın toplamda 8.8k WBNB almasıyla sonuçlandı. 493 WBNB daha sonra 108.7k BURGER ile değiştirildi.

Bu işlem serilerinin, bilgisayar korsanlarının takaslardaki token sayısını kontrol etmek için kullanılan rezervlerin güncellenmesinden önce yeniden giriş yapabildikleri ve ikinci bir takası tamamladıkları için başarılı bir şekilde gerçekleştiği bildirildi.

Raporda ayrıca, çalınan fonların satıldığını ve Nerve bridge aracılığıyla Ethereum’a (ETH) aktarıldığı belirtiyor.

BurgerSwap, bu ani saldırıya dayanarak web sitesinde yaptığı bir duyuruda, tüm sorunlar çözülene kadar diğer tüm takas, para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını belirtti. Bildirime göre, şirketin teknoloji ekibi sorunları çözmek için çalışıyordu ve mevcut çözümler konusunda kullanıcılarıyla iletişime geçecek.

BurgerSwap protokolü, kullanıcıların BSC’de kullanılan tokenleri takas etmelerine ve piyasalara likidite sağlamak için ödüller kazanmalarına olanak tanır. Uygun çiftlere likidite sağlayan herkesin, havuzdaki payını temsil eden BURGER token’ı olarak ödüller almasına izin verir.

Ayrıca, kullanıcıların tokenları değiştirmeden önce ana zincir olarak Ethereum ağına bağlanarak ERC20 varlıklarını BEP20’ye dönüştürmelerini sağlar.

Kaynak : CryptoDaily


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.