Bu Stabilcoin Oldukça Hareketli, Yeni Bir Çöküş Olabilir mi?

0
Bu Stabilcoin Oldukça Hareketli, Yeni Bir Çöküş Olabilir mi?

Kripto piyasalarında yaşanan aşırı düşüş devam ederken, Tron ağına ait USDD stabilcoin’i dolar karşısındaki sabit değerini kaybetti. Dolar sabitini kaybetmesi ise toplulukta bir korku yarattı.

Tron ağında yer alan algoritmik stabilcoin USDD, kripto piyasalarında yaşanan korku ve spekülasyonlar eşliğinde dolar karşısındaki 1 dolarlık sabit değerini biraz kaybetti ve 0,97 dolara kadar geriledi.

TRON ağının kurucusu Justin Sun ise yaşanan kayba ilişkin anında cevap vererek bir tweet paylaştı. Paylaşılan tweet’te TRON DAO’nun, TRX’i Binance’de açığa almanın finansman oranından korumak için ‘2 milyar dolar’ dağıtacağını belirtti. USDD’nin sabitini korumak için de 700 milyon USDC’nin ‘enjekte’ edildiği farklı bir tweet paylaşıldı.

Yapılan bu müdahelenin ardından USDD’nin fiyatı 0,98 dolara kadar yükseldi ancak bu yükseliş mevcut spekülasyon ve korkuları giderecek kadar yeterli değildi. Bu korkunun en büyük nedeni ise piyasalarda son birkaç gündür yaşanan büyük bir düşüş trendi oldu. Düşüş trendinin ardından Ocak 2021’den bu yana ilk kez, toplam piyasa değeri 1 trilyon doların altına geriledi. Bu haber hazırlanırken CoinMarketCap verilerine göre toplam değer 963,631,828,196 dolar civarındaydı (963,631 milyar dolar).

Tron ağının yerel token’ı ise bu müdahaleye ters tepki verdi ve birim değerinde %16’lık düşüş yaşadı.

UST-Terra Korkusu USDD’yi de Sardı!

UST ve LUNA’nın geçtiğimiz ay yaşadığı büyük çöküş hâlâ korkutmaya devam ediyor. Yaşanan çöküş sonrasında 18 milyar dolarlık değer silinmişti. Algoritmik stabilcoin UST’nin dolar karşısındaki sabiti ise büyük bir düşüş kaydederek 9 Mayıs tarihinde 35 cent’e kadar düşmüştü.

USDD cephesinde bu türden büyük bir korkunun yaşanmamasının en büyük nedeni ise algoritmik stabilcoin’in dolar karşısında 1’e 1,3 oranında BTC, TRX vb. kripto varlıkların yanı sıra USDC, USDT, TUSD, USDJ gibi stabilcoin’lerle destekleniyor. Bu teminatın, Tron’un resmi web sitesindeki verilere göre %280 oranında USDD’yi ilk aşırı teminatlandırılmış kripto para haline getirdiği iddia ediliyor.

Bununla birlikte, USDD’nin aşırı teminatlandırılmış doğası hakkında çok sayıda spekülasyon da dönüyor. Twitter’da Resdegen adıyla anılan ProximityFi’den bir araştırmacı, USDD’nin teminatıyla ilgili mevcut verilere dayanarak USDD’nin aşırı teminatlandırılmadığını – yalnızca %92 oranında teminatlandırıldığını belirterek endişelerini dile getirdi.

Geçen ay USDT ve DEI, dolara sabitlenmiş stabilcoin’ler, benzer bir türbülans yaşadı ve geçici olarak dolar karşısında sabitlerini kaybetti. USDT güçlü bir değerini korurken, DEI toparlanamadı ve şu anda CoinMarketCap verilerine göre 0,61 dolar değerinde.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın