Bu Gelişme Altcoin’in Fiyatını Ateşledi: %65 Fırladı!

DeFi borç verme protokolü Euler Finance’in yerel token’ı olan EUL, etkileyici bir fiyat rallisi yaşıyor. Altcoin 2.70 dolar seviyelerinde işlem görürken bir anda 4.47 dolar seviyesinde kadar çıkmayı başardı. Bu da EUL’nin %65.55 oranında artış yaşadığını gösteriyor.

Altcoin bu etkileyici rallinin ardından bir miktar geri çekilmiş olsa da kazanımlarının büyük bir kısmını koruyor ve basın zamanında 3.72 dolar seviyesinde işlem görüyor. Peki EUL fiyatını yukarıya taşıyan neden ne?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Euler Finance, kullanıcıların neredeyse tüm kripto para birimlerini ödünç almasına ve ödünç vermesine izin veren Ethereum tabanlı bir DeFi protokolüdür. Protokol bu ayın başlarında talihsiz bir olay yaşadı ve 200 milyon dolarlık bir hack saldırısına uğradı. Verilere göre Eular Finance özelinde ciddi miktarda flash loan (flaş kredi) saldırısı gerçekleşti. Bu saldırı sonucunda çalınan varlıklar arasında 136 milyon dolar değerinde Lido Staked Ether (STETH), 34 milyon dolar USD Coin (USDC), 19 milyon dolar Wrapped Bitcoin (WBTC) ve 8.7 milyon dolarlık DAI yer aldı.

Olayından ardından ortaya çıkan bazı raporlarda, bu güvenlik açığının açıktan yararlanmadan önce sekiz aydan fazla bir süredir açık olduğu ileri sürüldü. Güncel olarak elde edilen verilere göre, saldırıyı gerçekleştiren kişi, iki ayrı işlemde Euler Finance’e (EUL) 104 milyon doların üzerinde ETH iade etti. İlki, 51.000 ETH’yi geri gönderdikleri 25 Mart’ta gerçekleştirildi. Saatler sonra gerçekleşen ikinci işlemde ise, 7.737 ETH iade edildi.

Şu ana kadar altcoin ekibinden bu gelişmeyi açıklayan resmi bir duyuru gelmedi. Ancak beklendiği gibi, çalınan fonların kısmen toparlanması, yatırımcıların protokole olan güvenini artırarak Euler’in yerel token’ı EUL’nin mevcut fiyat rallisine katkıda bulundu.

Bununla birlikte, bu tür saldırılar hala kripto alanının karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri olmaya devam ediyor. The Fintech Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2011’den bu yana kripto güvenlik saldırılarında toplam 8.9 milyar dolar kaybedildi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : newsbtc


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.