Btcturk Ceo’su Özgür Güneri: Türkiye’deki Bitcoin Topluluğu Gittikçe Büyüyor

0

Türk lirası geçen hafta dolara karşı altı ayın en düşük seviyesine inerken, Bitcoin İstanbul’da daha fazla ilgi çekmeye devam ediyor. Global kripto borsası OKEx‘in operasyon başkanı Andy Cheung, Coindesk’e, 26 Mart’ta Türkiye’ye servislerini genişlettiğinden beri platformda 30.000’den fazla Türk kullanıcıları olduğunu söyledi.

Cheung, “Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’da yüksek oranda bağımsız kripto mülkiyeti sahibi olan tek ülke” dedi.

“Dünyadaki en sağlam ve en umut verici kripto topluluklarından biri”.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Türk lirası, 2019’da kripto-fiat likiditesinin yüzde 6’sını oluşturuyor. 2018 rütbesini koruyarak dünya çapında en popüler beşinci kripto-fiat çifti olma özelliğini koruyor.

BtcTurk Ceo’su Özgür Güneri‘ye göre, enflasyon yavaş ama tutarlı bir şekilde Türkiyenin Bitcoin talebini arttırıyor. Güneri, CoinDesk’e kripto borsasına 2019’da şu ana kadar 30.000’den fazla yeni kullanıcının dahil olduğunu söyledi.

Bu kayıtlar, Türkiye’de ki yüksek kripto alım oranlarını ortaya çıkarıyor. Nisan 2018’de ING Bank’ın medya kolu tarafından yapılan ankette, Türkiye’nin hali hazırda Avrupa’nın en yüksek bitcoin sahibi yüzdesine sahip olduğu tespit edildi.

“Hiç azalan kullanıcı görmedik, sadece büyümenin hızı biraz düşebiliyor. En zor günde bile, yeni kullanıcılar kaydettik.”

BtcTurk’ün perakende kolunun Nisan ayında 14 milyon dolar değerinde hacime sahip birkaç gün gördüğünü belirtti. Bu rakamlar Coinbase gibi ABD tek boynuzlu atlarına kıyasla küçük gözüksede, Türk tüccarlar küresel pazarda artan bir etki yarattı.

Güneri, dalgalı enflasyonun, Türk tüccarlar arasında kripto kullanımının ana belirleyicisi olduğunu belirti. Örneğin, Türk lirası 2018’in Ağustos ayında bir günde dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 düştüğü zaman,BtcTurk’ün işlem hacmi yüzde 100’den fazla yükseliş gösterdi.

 “ABD doları ve Euro, bence artık zor para değil, ama Bitcoin öyle” dedi. “Bitcoin, yeni neslin değer deposudur ve bazen de spekülasyon şeklidir.”

Güneri, Coindesk’e şunları söyledi:

“Türk lirasındaki oynaklık oldukça fazla ve Bitcoin fiyatına eşlik ediyor. Ve bazen faydalanabileceğiniz verimsizliklerin olacağı kadar likit olmayan bir pazarımız var. Yine de kurumsal yatırımcıların faaliyet göstermesi için yeterince likidiz.

Türk gazeteci Alp Işık Coindesk’e, “Bazı kullanıcılar, Türk lirasının dalgalı dönemlerinde Bitcoin yatırımlarını arttırabilir” dedi. “Türk kullanıcılar çoğunlukla yerel borsaları yabancı borsalara giriş kapısı olarak kullanıyor.”

Bu açıklamaları göz önüne aldığımızda, Işık ve Güneri’nin her ikisi de, hem Türk lirası hem de Bitcoini volatilite ile ilişkilendiriyor ve kripto kullanımının istikrarlı bir yükseliş içinde olduğunu görüyor.

Güneri, dünyadaki borsa platformları arasındaki rekabete atıfta bulunarak şu sözleri söyledi:

[Kriptodan-kriptoya] kesinlikle küresel bir alan var, ancak gerçek hacim açısından bir konsolidasyon olacağına inanıyorum. Yerel pazarlar ve yerel bilgilerde önemli bir değer olacak.

Kaynak:coindesk

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın