Btcturk Ceo’su Özgür Güneri: Türkiye’deki Bitcoin Topluluğu Gittikçe Büyüyor

Türk lirası geçen hafta dolara karşı altı ayın en düşük seviyesine inerken, Bitcoin İstanbul’da daha fazla ilgi çekmeye devam ediyor. Global kripto borsası OKEx‘in operasyon başkanı Andy Cheung, Coindesk’e, 26 Mart’ta Türkiye’ye servislerini genişlettiğinden beri platformda 30.000’den fazla Türk kullanıcıları olduğunu söyledi.

Cheung, “Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’da yüksek oranda bağımsız kripto mülkiyeti sahibi olan tek ülke” dedi.

“Dünyadaki en sağlam ve en umut verici kripto topluluklarından biri”.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Türk lirası, 2019’da kripto-fiat likiditesinin yüzde 6’sını oluşturuyor. 2018 rütbesini koruyarak dünya çapında en popüler beşinci kripto-fiat çifti olma özelliğini koruyor.

BtcTurk Ceo’su Özgür Güneri‘ye göre, enflasyon yavaş ama tutarlı bir şekilde Türkiyenin Bitcoin talebini arttırıyor. Güneri, CoinDesk’e kripto borsasına 2019’da şu ana kadar 30.000’den fazla yeni kullanıcının dahil olduğunu söyledi.

Bu kayıtlar, Türkiye’de ki yüksek kripto alım oranlarını ortaya çıkarıyor. Nisan 2018’de ING Bank’ın medya kolu tarafından yapılan ankette, Türkiye’nin hali hazırda Avrupa’nın en yüksek bitcoin sahibi yüzdesine sahip olduğu tespit edildi.

“Hiç azalan kullanıcı görmedik, sadece büyümenin hızı biraz düşebiliyor. En zor günde bile, yeni kullanıcılar kaydettik.”

BtcTurk’ün perakende kolunun Nisan ayında 14 milyon dolar değerinde hacime sahip birkaç gün gördüğünü belirtti. Bu rakamlar Coinbase gibi ABD tek boynuzlu atlarına kıyasla küçük gözüksede, Türk tüccarlar küresel pazarda artan bir etki yarattı.

Güneri, dalgalı enflasyonun, Türk tüccarlar arasında kripto kullanımının ana belirleyicisi olduğunu belirti. Örneğin, Türk lirası 2018’in Ağustos ayında bir günde dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 düştüğü zaman,BtcTurk’ün işlem hacmi yüzde 100’den fazla yükseliş gösterdi.

 “ABD doları ve Euro, bence artık zor para değil, ama Bitcoin öyle” dedi. “Bitcoin, yeni neslin değer deposudur ve bazen de spekülasyon şeklidir.”

Güneri, Coindesk’e şunları söyledi:

“Türk lirasındaki oynaklık oldukça fazla ve Bitcoin fiyatına eşlik ediyor. Ve bazen faydalanabileceğiniz verimsizliklerin olacağı kadar likit olmayan bir pazarımız var. Yine de kurumsal yatırımcıların faaliyet göstermesi için yeterince likidiz.

Türk gazeteci Alp Işık Coindesk’e, “Bazı kullanıcılar, Türk lirasının dalgalı dönemlerinde Bitcoin yatırımlarını arttırabilir” dedi. “Türk kullanıcılar çoğunlukla yerel borsaları yabancı borsalara giriş kapısı olarak kullanıyor.”

Bu açıklamaları göz önüne aldığımızda, Işık ve Güneri’nin her ikisi de, hem Türk lirası hem de Bitcoini volatilite ile ilişkilendiriyor ve kripto kullanımının istikrarlı bir yükseliş içinde olduğunu görüyor.

Güneri, dünyadaki borsa platformları arasındaki rekabete atıfta bulunarak şu sözleri söyledi:

[Kriptodan-kriptoya] kesinlikle küresel bir alan var, ancak gerçek hacim açısından bir konsolidasyon olacağına inanıyorum. Yerel pazarlar ve yerel bilgilerde önemli bir değer olacak.

Kaynak:coindesk

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.