BTC ve ETH’de Bunları Bekleyin: İşte On-Chain Veriler

On-chain analitik platformu Glassnode, Bitcoin ve Ethereum’daki durgunluğa dikkat çekti. Glassnode, haftalık olarak yayınlamaya başladığı ilk bülteninde “Volatilite Uykusu” başlıklı makaleyi paylaştı.

Platform, düşük seviyede gerçekleşen volatiliteye (oynaklık) dikkat çekerken, faaliyetlerdeki sakinliğe de dikkat çekti. Glassnode, “BTC ve ETH on-chain faaliyetlerde yumuşama”, “gerçekleşen sınırdaki düşüşler” başlıklarını da dahil ederek üç temel noktayı tartıştı.

Bitcoin ve Ethereum’un genel performansını yorumlayan Glassnode, düşük volatilitenin BTC için geçtiğimiz ay “gerçekleşen volatilite” açısında %24,6 ile en düşük seviyeye gerilediğini belirtti.

Platform özellikle, BTC’nin performansının oldukça düşüş gösterdiği 2012-13’teki erken boğa piyasasına ve 2015’teki geç ayı piyasasına odaklandı. Ayrıca, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki durumlar da tartışıldı.

Bitcoin on-chain veri

Benzer şekilde, aylık gerçekleşen oynaklığı %39,8’e düşen Ethereum için de bazı sakin dönemler olduğuna dikkat çekti. Genel olarak, bu tür durgun dönemlerden önce 2018 ve 2020 yıllarında olduğu gibi aşırı dalgalanmalar yaşanmıştır.

Glassnode ayrıca,  FTX borsasındaki çöküşün Bitcoin’in yeni adreslerinin kısa vadeli patlamasındaki etkilerini araştırdı.

Yeni Adreslerin aylık ortalaması, yıllık ortalama taban çizgisine doğru geri dönüyor ve bu da ağ kullanımının henüz ikna edici ve sürekli bir iyileşme sağlamadığını gösteriyor.

Genel olarak platform, Yeni Adres Hacmi, Toplam Transfer Hacmi, Göreceli Transfer Hacmi, Ethereum Gaz Kullanımı vb. dahil olmak üzere Bitcoin ve Ethereum’un performansına ilişkin tüm ayrıntıları kapsamakta.

Ethereum on-chain veri

Sonuç olarak Glassnode, FTX’in ardından kısa süreli bir yükselişe rağmen, iki ana şirket için on-chain faaliyetin son derece zayıf kaldığının altını çizdi.

Kaynak : CoinPedia


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.